Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia 150. rocznicy urodzin oraz 75. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego (druki nr 2084 i 2582).


Poseł Jan Dziedziczak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dobrze, że Sejm Rzeczypospolitej, emanacja narodu polskiego, podejmuje uchwałę, w której dziękuje Romanowi Dmowskiemu za to, co zrobił dla Polski. O tym mówiła bardzo długo i konkretnie pani poseł Kruk, pani poseł sprawozdawca, nie będę wchodził w szczegóły. Wielka rola w odzyskaniu niepodległości, wielka rola w negocjacjach w Wersalu. Natomiast chciałbym zwrócić uwagę na prace Romana Dmowskiego nad tym, aby w Polsce tożsamość narodowa wpłynęła na każdego. Roman Dmowski, jego myśl, jego obóz polityczny pracował nad tym, żeby to poczucie polskości, współodpowiedzialności za Polskę stało się odczuciem powszechnym, nie elitarnym, ale powszechnym, poczuciem polskiej inteligencji, polskich robotników, polskich chłopów. To chyba najsłynniejsze zdanie Romana Dmowskiego z ˝Myśli nowoczesnego Polaka˝: Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka. To była myśl, która doprowadziła do sukcesów choćby w formowaniu młodzieży w II Rzeczypospolitej. Pokolenie Kolumbów, którym wszyscy się zachwycamy, to dorobek myśli narodowej polskiego harcerstwa stworzonego przez ruch narodowy, polskich korporacji akademickich, różnych instytucji mających ma celu obudzenie, rozbudzenie polskości wśród obywateli świeżo powstałej II Rzeczypospolitej. To jest ogromna zasługa Romana Dmowskiego i to jest zasługa wielka, często niedoceniana, niezauważana, zasługa, która miała wpływ na tak pozytywną rolę Polaków w czasie drugiej wojny światowej, walkę o niepodległość Polski również po drugiej wojnie światowej, ˝Solidarność˝. Również dzisiaj ta tożsamość, współodpowiedzialność za polskość jest pewnym odbiciem nauczania Romana Dmowskiego i jego obozu politycznego w II Rzeczypospolitej, na początku w ogóle XX w. Powinniśmy brać przykład w formowaniu młodzieży, w polskiej edukacji, w programie edukacyjnym czy programie kultury i dziedzictwa narodowego z tej postawy współodpowiedzialności za polskość, indywidualnej współodpowiedzialności i oczywiście wspólnotowej.

    Sejm Rzeczypospolitej jest wdzięczny Romanowi Dmowskiemu za tę myśl narodową. (Dzwonek) To poczucie współodpowiedzialności za polskość, ta myśl jest nadal aktualna, ta myśl jest bardzo potrzebna. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jan Dziedziczak - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2014 roku.


63 wyświetleń

Zobacz także: