Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy.


Poseł Robert Telus:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Odpowiadając na pierwsze pytanie, pana posła Stanisława Szweda, chciałbym pokazać państwu mapkę, którą już wczoraj pokazywałem, ale...

    (Głos z sali: Widzieliśmy...)

    ...część posłów nie brała udziału w dyskusji. Ta mapka pokazuje, drodzy państwo, w których krajach Europy Zachodniej jest wprowadzony zakaz lub ograniczenie handlu. Ta mapka również pokazuje, w którym bloku jako Polska w tej chwili się znajdujemy. Zielony kolor to są państwa, w których jest dozwolony handel w niedziele. Czerwony kolor to są państwa, w których jest zakaz lub ograniczenie handlu w niedziele. (Gwar na sali)

    Bardzo często państwo posłowie w swoich kampaniach wyborczych powołujecie się na Europę, mówicie, że jesteście proeuropejscy. I ja się z tym zgadzam, ale w tej chwili mamy szansę przyłączyć Polskę właśnie do tej Europy Zachodniej i brać z Europy Zachodniej nie tylko te złe przykłady, ale również te dobre przykłady. Bo to jest właśnie ten dobry przykład.

    Ta ustawa ma dwa aspekty - aspekt społeczny i aspekt gospodarczy. Aspekt społeczny dotyczy spraw związanych z rodziną. Drodzy państwo posłowie, pytam was: Czy chcielibyście siedzieć przy kasie za 1300 zł przez całą niedzielę? (Gwar na sali)

    (Głos z sali: Tak.)

    Wiem o tym, że nie...

    (Głos z sali: 1300 zł za dzień?)

    ...bo nikt z nas, uwierzcie, nikt z nas, żaden handlujący i nawet właściciele firm nie chcą handlować w niedziele. Chcą niedziele spędzać z rodziną. A wy, drodzy państwo, chcecie zafundować im przymus pracy w niedziele.

    Jest również aspekt chrześcijański, ten, o którym nie chce słyszeć Twój Ruch. Ale większość na tej sali to posłowie, którzy powołują się na wartości chrześcijańskie i którzy kończyli swoje przyrzeczenie zwrotem ˝Tak mi dopomóż Bóg˝. Mówię również tutaj do (Gwar na sali) posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego powoływał się tu na wartości chrześcijańskie, po czym powiedział: Ale my będziemy głosować za odrzuceniem. Dlatego proszę was, posłów, którzy powołują się na te wartości, aby nie fundować ludziom przymusu pracy w niedziele.

    Jest również aspekt gospodarczy. Zwracam się do tych posłów, których te aspekty społeczne, o których mówiłem, nie interesują - jest aspekt gospodarczy. (Gwar na sali) Drodzy państwo, przed chwilą pan poseł pytał o miejsca pracy i mówił, że stracimy 70 miejsc pracy jako Polska.

    (Głos z sali: Trochę więcej...)

    (Poseł Rafał Grupiński: Zejdź z ambony.)

    Czy nawet więcej. Rząd mówił o 11 tys.

    Drodzy państwo, to wszystko jest kłamstwo, to są dane, które są przytaczane przez lobbystów dużych sklepów, supermarketów. Przez ostatnie trzy lata za sprawą supermarketów zlikwidowaliśmy w Polsce 70 tys. małych sklepów. Czy państwo to rozumieją? Zlikwidowano 70 tys. małych sklepów 70 tys. rodzin straciło źródło utrzymania. Drodzy państwo, mamy jednak wybór i przy okazji tego głosowania okaże się, czy jesteśmy lobbystami naszych rodzimych małych firm, czy jesteśmy lobbystami wielkich koncernów, wielskich supermarketów. Drodzy państwo, to od was będzie zależało, czy będziemy mogli na ten temat dyskutować. Pod tym projektem podpisali się posłowie różnych ugrupowań, nie tylko jednego ugrupowania, bo pomysł powstał w Parlamentarnym Zespole Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

    (Poseł Rafał Grupiński: Zakaż rolnikom pracować w niedzielę.)

    Jako przedstawiciel wnioskodawców proszę was: nie odrzucajcie tego projektu w pierwszym czytaniu, pozwólcie, drodzy państwo, rozmawiać na ten temat. Jako przedstawiciel wnioskodawców zapewniam, że jesteśmy skłonni do dyskusji i do ustępstw. Nie musi to być całkowity zakaz w każdą niedzielę, bo cokolwiek byśmy w tej sprawie zrobili, to będzie lepiej, niż jest teraz. Odwołuję się do waszych sumień, drodzy państwo posłowie, nie odrzucajcie tego projektu w pierwszym czytaniu, bo ten projekt, jak i drugi, obywatelski, jest popierany przez społeczeństwo - projekt obywatelski podpisało 114 tys. ludzi.

    (Poseł Rafał Grupiński: Zatrzymać pociągi w niedzielę.)

    W wielu miastach są prowadzone konsultacje. Ostatnio takie konsultacje zostały przeprowadzone w Radomiu (Gwar na sali) i wiemy, pani marszałek, że konsultacje w Radomiu przyniosły pozytywny efekt w przypadku inicjatywy. Dlatego zwracam się do państwa, do waszych sumień o to, aby ten projekt nie był odrzucony w pierwszym czytaniu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Poseł Rafał Grupiński: Ha, ha, w Radomiu.)



Poseł Robert Telus - Wystąpienie z dnia 21 marca 2014 roku.


69 wyświetleń




Zobacz także:







Poseł Robert Telus - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskich oraz przedstawionym przez Prezydenta...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Robert Telus - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskich oraz przedstawionym przez Prezydenta...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Robert Telus - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Robert Telus - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy