Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Jerzy Ziętek:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Zawód pielęgniarki i położnej cieszy się olbrzymią estymą, szacunkiem, poważaniem. W roku 2013 uczelnie pielęgniarskie ukończyło nieco ponad 700 osób. Kilkanaście lat temu do zawodu wchodziło dziesięć razy więcej kobiet. Pielęgniarek jest w Polsce 247 tys., a położnych ok. 30 tys. W Norwegii jest ich trzy razy więcej. Jak się prognozuje, za 10 lat będzie niecałe 5 pielęgniarek na 1000 mieszkańców. W Unii ten wskaźnik jest na poziomie 7,95, a więc prawie 8.

    Wysoka Izbo! W związku ze zbliżającym się okresem rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych uprzejmie proszę w interesie pielęgniarek i położnych naszego państwa o udzielenie mi odpowiedzi na kilka istotnych dla nich pytań. Stosowne przepisy nakładają na polskie pielęgniarki i położne obowiązek dokształcania się celem podnoszenia swoich zawodowych kwalifikacji, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na jakość świadczonych usług w ochronie zdrowia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawodawca reguluje też konieczność członkostwa wspomnianych pracowników służby zdrowia w stosownych izbach zawodowych, co wiąże się z koniecznością opłacania składek na ich statutową działalność. W 2013 r. było to 38,75 zł, a w 2014 r. - już 40 zł. Jednym z zadań samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych jest organizacja nieodpłatnych szkoleń dla swoich członków, umożliwiających im spełnienie obowiązku dokształcania się i podnoszenia kwalifikacji zawodowych opisanych w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej oraz stosownych rozporządzeniach ministra zdrowia.

    W związku z tym proszę pana ministra o odpowiedź na następujące pytania: Czy i na jakiej podstawie składki na działalność samorządów zawodowych w RP podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym? Czy i na jakiej podstawie udział członków samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych w organizowanych przez nie szkoleniach należy traktować jako uzyskanie korzyści, co wiązałoby się z koniecznością odprowadzania od niej przez wyżej wymienione osoby podatku dochodowego? I wreszcie czy w przypadku istnienia konieczności odprowadzania podatku dochodowego od bezpłatnych szkoleń ministerstwo mogłoby rozważyć zwolnienie z tego podatku pielęgniarek i położnych o niskim dochodzie? Dziękuję bardzo.


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Jerzy Ziętek:

    Bardzo dziękuję.

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Króciutko wobec tego podsumowując stanowisko, a przede wszystkim interpretację pana ministra, należy stwierdzić, że przewodniczące izb pielęgniarskich mają wystawić pielęgniarkom, jest to kwestia czasu w tej chwili, druki PIT. Jest też druga sprawa. Izby, przewodniczące, chętnie również w ramach swoich finansów mogłyby za ten podatek pielęgniarkom zapłacić, ale nie ma takiej możliwości prawnej. Czy w przyszłości można liczyć na taką zmianę, żeby w ramach tego zasobu finansowego, jaki mają izby, przewodniczące mogły reagować na tego typu sprawy? Dziękuję.



Poseł Jerzy Ziętek - Zapytanie z dnia 20 marca 2014 roku.


150 wyświetleń

Zobacz także: