Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Edward Czesak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Wzrost nadwyżki uprawnień do emisji gazów cieplarnianych w systemie ETS na rynku unijnym spowodowany jest, jak powszechnie wiadomo, światowym kryzysem finansowym i efektem tegoż - niższym tempem wzrostu PKB. Również szybki rozwój odnawialnych źródeł energii, a także działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej przyczyniły się do nadwyżki uprawnień do emisji CO2. To wady istniejącego mechanizmu ETS, z których skorzystała mimo woli polska energetyka. Ta sytuacja spowodowała wielki spadek cen CO2, co w sposób istotny zniechęciło potencjalnych inwestorów do inwestycji w niskoemisyjne technologie, było zaś i jest korzystne dla istniejących elektrowni węglowych, a co najważniejsze, dla istniejących ciepłowni węglowych dostarczających ciepło do wielu milionów polskich rodzin, w większości niezbyt bogatych. Jak wiadomo, bardzo drogie inwestycyjnie są elektrownie jądrowe oraz nowe elektrownie węglowe z CCS - wychwytem i magazynowaniem CO2.

    Ponieważ mechanizm CO2 w ramach ETS okazał się nieodporny na zmiany popytu rynkowego na uprawnienia do emisji CO2, mam tu na myśli sztywną podaż liczby uprawnień, która jest największą wadą ETS, to, jak wiemy, Parlament Europejski i Rada wnioskują o dokonanie zmiany w dyrektywie 2003/87/WE, która ma polegać na tworzeniu rezerwy stabilizującej rynek od roku 2021, tj. kolejnego, czwartego już okresu handlu.

    Ta zmiana spowoduje dalekosiężne konsekwencje, w nieodwracalny sposób wymuszające redukcję CO2 w każdym kraju Unii Europejskiej. Dla Polski to klęska, bo w praktyce oznacza całkowite zamknięcie kopalń węgla i wielu elektrowni, a być może także rafinerii i (Dzwonek) dużej części kopalń gazu, chodzi tu o moliwość jego użytkowania, w perspektywie po 2030 r. To dla inwestorów, w tym zainteresowanych gazem łupkowym, fatalna wiadomość, pogłębiona brakiem klarownego, długofalowego i dobrze uzasadnionego stanowiska Polski wobec inwestorów i wobec Unii Europejskiej.

    Panie Ministrze! Jakie działania zamierza podjąć rząd na forum Unii Europejskiej, aby wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć skutki dla naszej gospodarki i społeczeństwa wynikające z proponowanych zmian? Czy i gdzie są dostępne wiarygodne wyliczenia skutków tych zmian, pozytywnych i negatywnych, oraz bilans, jaki z tego wynika dla Polski w krótkim, średnim i długim okresie?

    I ostatnie pytanie. Jakie propozycje negocjacyjne zamierza przedstawić rząd podczas dyskusji na forum Rady Europejskiej, która zaplanowana jest na 20 i 21 marca 2014 r.? Dziękuję.


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Edward Czesak:

    Jeszcze jedno. Panie ministrze, jeśli mógłbym, to prosiłbym o doprecyzowanie spraw związanych z działaniami rządu, które przedstawiałyby jakieś analizy skutków ewentualnego wprowadzenia zmian w tej dyrektywie. Czy to jest poparte jakimiś konkretnymi działaniami, analizami? Zawarłem to w pytaniu, ale nie usłyszałem wyraźnej odpowiedzi od pana ministra. Bardzo proszę.



Poseł Edward Czesak - Zapytanie z dnia 13 marca 2014 roku.


26 wyświetleń

Zobacz także: