Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o uzgodnieniu płci (druk nr 1469).


Poseł Małgorzata Kidawa-Błońska:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przedmiotem projektu ustawy jest określenie procedury i skutków uzgodnienia płci osób, których tożsamość płciowa różni się od ich płci metrykalnej.

    Nikt nie ma wątpliwości, że ludzie dotknięci tym problemem żyją wśród nas, a naszym zadaniem jako parlamentu jest stworzenie spójnego i przejrzystego prawa porządkującego i regulującego te kwestie. Nie ulega wątpliwości, że ustawa normująca kompleksowo problematykę zmiany orzeczenia płci osób transseksualnych jest potrzebna. Wydaje mi się jednak, że wiele zapisów tego projektu ustawy, o którym dzisiaj mówimy, wymaga doprecyzowania i uwzględnienia złożoności problemu.

    Na aprobatę zasługuje art. 7, to znaczy zakaz nieodwracalnych interwencji medycznych w przypadku osób, które posiadają cechy charakterystyczne dla obu płci lub których płeć nie może być jednoznacznie określona. Co do tego pełna zgoda, taki zapis powinien być. Natomiast budzi pewne wątpliwości dopuszczenie do takiego zabiegu, za ich zgodą, osób, które ukończyły 13. rok życia. To prawda, że ludzie różnie dojrzewają i w różnym wieku uzyskują pełną dojrzałość emocjonalną. Moim zdaniem tak twarde określenie tutaj 13. roku życia jest niebezpieczne i może prowadzić, niestety, do pewnych nadużyć.

    Moje zastrzeżenie budzi także art. 5 pkt 2, który mówi o lekarzach specjalistach, którzy będą podejmowali tak istotne decyzje. Moim zdaniem tutaj także trzeba dosyć precyzyjnie określić, jacy to lekarze. Moim zdaniem takiej decyzji nie może podejmować jeden lekarz. Osoby decydujące się na takie działanie muszą być absolutnie pewne i bezpieczne. Może należy zastanowić się także nad tym, czy nie powinna powstać specjalna komisja, w której znajdą się wybitni specjaliści w tej dziedzinie, w różnych obszarach, z dużym doświadczeniem. Od decyzji tej komisji można byłoby się odwoływać do sądów powszechnych. Pewne sytuacje mogą budzić wątpliwości. Zawsze musi być miejsce, gdzie można się odwoływać. Gdy tego nie będzie, zawężamy możliwość dochodzenia własnych praw. Wydaje mi się, że ten zapis, który mówi o zachowaniu tajemnicy wobec osób trzecich, także jest zdecydowanie zasadny. Uważam, że tak powinno być. Kiedy czytamy te zapisy, budzą się pewne wątpliwości, czy to będzie na pewno wprost przyjmowane i czy te zapisy nie opóźnią otrzymywania nowego aktu urodzenia.

    Dlatego, zdając sobie sprawę, że ta ustawa jest potrzebna, ale mając w stosunku do niej wiele wątpliwości, proponujemy skierowanie projektu do komisji. Dziękuję.



Poseł Małgorzata Kidawa-Błońska - Wystąpienie z dnia 03 grudnia 2013 roku.


139 wyświetleń

Zobacz także: