Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Ryszard Zawadzki:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Z radością obchodzimy jubileusze, które przypominają nam niezwykłe wydarzenia. Moje wystąpienie chciałbym poświęcić Kopalni Węgla Kamiennego Marcel, która w tym roku obchodzi 130-lecie istnienia. To jedna z dwóch kopalń w powiecie Wodzisław Śląski.

    Początki dziejów kopalni Marcel - do roku 1949 kopalnia nosiła nazwę Emma - sięgają połowy XIX-stulecia. Pełne uruchomienie kopalni nastąpiło 13 listopada 1883 r. po oddaniu do ruchu szybu o obecnej nazwie Wiktor oraz pogłębieniu do poziomu 126 m szybu o obecnej nazwie Antoni. Budowa kopalni trwała 10 lat.

    W pierwszym roku normalnej eksploatacji wydobyto 83 t węgla, w kolejnym produkcja znacznie się zwiększyła i osiągnęła poziom 1884 t. W 1899 r. wydobycie osiągnęło 259 tys. t. W okresie od 1892 r. do 1895 r. załoga kopalni liczyła 550 osób. Obecnie, dla porównania, liczy 3200. Kopalnia produkuje węgiel energetyczny i koksujący, dobowo wydobywa prawie 11 tys. t.

    Było to istotne wzmocnienie ówczesnego rynku pracy. Praca w kopalni dawała stabilizację, działalność przedsiębiorstwa wiązała się z jego nieustanną rozbudową. W 1923 r. rozpoczęto prace przy budowie szybu Marklowice, które przerwano w 1928 r. z powodu silnego napływu wody. W 1938 r. oddano do użytku szyb zjazdowy Jedłownik I.

    W okresie powojennym zmieniono nazwę kopalni z Emma na Marcel. Lata powojenne to okres dalszej rozbudowy i modernizacji kopalni.

    W okresie 1950-1970 zgłębiono i uruchomiono dwuprzedziałowy szyb Julia, wybudowano nowy zakład przeróbczy, jeden z najnowocześniejszych w naszym kraju. Dokonano poszerzenia oraz zgłębiono do 1000 m szyb Antoni, szyb Jedłownik do 800 m oraz wybudowano magazyny i utworzono place składowe, zaś w roku 1958 zastosowano w kopalni Marcel po raz pierwszy kombajn węglowy, w pokładzie 624, a także wprowadzono pierwszy w polskim górnictwie strug węglowy oraz zastosowano zmechanizowaną obudowę.

    Od 1 kwietnia 1993 r. do 31 stycznia 2003 r. kopalnia Marcel funkcjonowała w ramach Rybnickiej Spółki Węglowej. W grudniu 1995 r. decyzją Zarządu Rybnickiej Spółki Węglowej połączono kopalnię 1 Maja z kopalnią Marcel. Od tej daty w KWK Marcel funkcjonowały dwa ruchy: ruch Marcel i ruch 1 Maja. W kwietniu 2001 r. ruch 1 Maja został przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Od 1 lutego 2003 r. KWK Marcel wchodzi w skład Kompanii Węglowej.

    W okresie 2002-2008 w kopalni realizowano jedną z najważniejszych inwestycji w całym okresie jej istnienia: upadową odstawczo-transportową z poziomu 400 m na powierzchnię, która zmieniła dotychczasowy model przedsiębiorstwa, upraszczając odstawę urobku z pominięciem ciągnienia szybem, oraz zlikwidowano w ten sposób transport kołowy.

    Kopalnia Marcel w swej długoletniej historii miała znaczący wpływ nie tylko na samo miasto Radlin, ale także na cały region. Działalność przedsiębiorstwa odzwierciedla się nie tylko w przestrzeni typowo przemysłowej, jak koksownia i elektrociepłownia, ale także w wielu innych dziedzinach życia społecznego, takich jak infrastruktura mieszkaniowa, działalność sportowa, oświatowa i kulturalna.

    Obecnie dzięki zastosowaniu najnowszej techniki górniczej oraz nowych technologii i rozwiązań organizacyjnych zwiększona została wydajność, zmniejszono koszty produkcji, poprawiono parametry wydobywanego węgla oraz zminimalizowano wysiłek ludzki, a tym samym zwiększono bezpieczeństwo wykonywanej pracy. KWK Marcel w ocenie prezesa Zarządu Kompanii Węglowej jest w pierwszej trójce najlepszych wśród piętnastu kopalń spółki.

    Jubileusz, jak również zbliżająca się Barbórka są okazją do złożenia podziękowań kadrze zarządzającej, obecnym, a także byłym pracownikom kopalni i ich rodzinom (Dzwonek) oraz wszystkim, dla których dobro kopalni nie jest obojętne. Należą się również gratulacje za pracę i wkładane w nią serce, za codzienny trud, zaangażowanie, które widoczne są w konkretnych owocach. Życzę również wielu kolejnych lat obfitujących w dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Górnicze szczęść Boże! Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Ryszard Zawadzki - Oświadczenie z dnia 22 listopada 2013 roku.


117 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Ryszard Zawadzki - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie rządowego programu na lata 2015-2018...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zawadzki - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie niebezpieczeństw dla państwa polskiego...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zawadzki - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zawadzki - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy