Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny (druk nr 1753).


Poseł Adam Rogacki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Idąc tokiem myślenia pana posła Kabacińskiego, jeżeli mówimy o modelu brytyjskim, to musielibyśmy zacząć jeździć lewym pasem. Nie wszystko trzeba przyjmować z dobrodziejstwem inwentarza.

    Wydaje się, że poruszany dzisiaj problem jest ważny. Pamiętam dyskusję dotyczącą chociażby wykazu osób skazanych za pedofilię. Wtedy słyszeliśmy podobne argumenty, że być może to jest niehumanitarne, że to jest jakiegoś rodzaju stygmatyzowanie osób. Myślę, że to jest ważne chociażby dla rodziców dzieci. Jako ojciec trojga dzieci chciałbym wiedzieć, jeżeli któreś z moich dzieci chodzi na jakieś osiedlowe kółko teatralne, czy to kółko nie jest prowadzone przez kogoś, kto był skazany za tego typu przestępstwo. Jeżeli na przykład moje dzieci czasami muszą skorzystać z taksówki, to też chciałbym mieć świadomość, że akurat osoba, z którą pojadą, to nie jest ktoś skazany za najcięższe przestępstwa. Wydaje się, że powinniśmy się nad tym zastanowić. Niektórzy mogą uznać, że to jest niehumanitarne. Poseł wnioskodawca przywoływał systemy prawne brytyjski i amerykański. Chyba nie uznajemy, że tamte systemy prawne są w jakiś sposób niehumanitarne. Te kraje często są podawane jako wzory do naśladowania.

    Stąd moje pytanie do posła wnioskodawcy. Jeśli spojrzymy przez pryzmat systemów prawnych Unii Europejskiej, to czy macie państwo dane, jak to funkcjonuje w innych krajach? Był tu przytaczany przykład Wielkiej Brytanii, ale jak to jest w innych krajach? Gdzie są tego typu zapisy, a gdzie ich nie ma? Proszę o podanie statystyk.



Poseł Adam Rogacki - Wystąpienie z dnia 21 listopada 2013 roku.


84 wyświetleń

Zobacz także: