Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (druk nr 2847).


Poseł Adam Rogacki:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość chciałbym odnieść się w kilku słowach do omawianego projektu, szeroko uzasadnionego przez stronę rządową.

    Co do zasady wydaje się, że nie powinno to wzbudzać żadnych wątpliwości. Nowy mechanizm, wydaje się, na zasadach równowagi zakłada, że orzeczenia pochodzące z jednego państwa członkowskiego podlegają wykonaniu w każdym innym państwie Unii Europejskiej, w którym ma zostać wszczęta egzekucja, co bardzo ważne, bez potrzeby stwierdzenia ich wykonalności w tym państwie. Dotychczas mamy tak, że za każdym razem uznanie wykonania w zakresie orzeczenia albo innego tytułu musiało być potwierdzone w Polsce.

    Wydaje się, że z perspektywy Unii Europejskiej jest to przepis, który nie powinien wzbudzać żadnych kontrowersji. Ale dotychczasowe praktyki pokazują, że teoretycznie te same przepisy, które są i mają zastosowanie do wszystkich krajów członkowskich, w realizacji są bardzo trudne do wyegzekwowania. Pokażę to na dwóch przykładach. Jeden to kwestia teoretycznie wolnego obrotu ziemią. Nas to dopiero czeka, ale wiemy wszyscy, że jeśli jakikolwiek polski rolnik chciałby kupić chociażby hektar gruntu we Francji czy w Holandii, mimo tej teoretycznej zasady, że wszyscy mogą to robić wzajemnie, będzie miał z tym olbrzymi problem. Ja przynajmniej nie znam sytuacji, żeby się to udało. Podam inny przykład dotyczący traktowania poszczególnych mniejszości w swoich krajach. O ile my jesteśmy bardzo łaskawi i wywiązujemy się ze wszelkich regulacji dotyczących chociażby mniejszości niemieckiej, nie tylko na Opolszczyźnie, o tyle na bazie tych samych przepisów nasi rodacy mają problem z wyegzekwowaniem tego, co im się prawnie należy, w Wilnie i na Wileńszczyźnie, w okręgu solecznickim i w wielu innych częściach Litwy, gdzie mieszkają. W związku z tym uważam, że powinniśmy być bardzo ostrożni, i mój klub parlamentarny, klub Prawa i Sprawiedliwości, po analizie opinii ekspertów i opinii legislatorów ustosunkuje się do tego w drugim czytaniu. Natomiast myślę, że w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach będziemy wiedzieli, jakie są ewentualne zagrożenia z tym związane i czy ta teoretyczna równość stron nie odbije się w sposób negatywny na naszych rodakach. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Adam Rogacki - Wystąpienie z dnia 06 listopada 2014 roku.


67 wyświetleń

Zobacz także: