Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 i 14 punkt porządku dziennego:



  13. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny (druk nr 1827).
  14. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny (druk nr 1878).


Poseł Adam Rogacki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Rozmawiamy dzisiaj o poważnym problemie i wydaje się, że chyba wszystkich powinna cieszyć duża zgodność Wysokiej Izby, niezależnie od tego, jak ostatecznie w tych projektach, gdy trafią do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, po przepracowaniu, zostanie ustalony wiek przedawnienia. Wydaje się, że wszyscy jesteśmy zgodni, że to jest sprawa ponad podziałami politycznymi, która powinna być załatwiona, a wystąpienie rzecznika praw obywatelskich tylko nas przekonuje, że ta skala jest dosyć duża i ten problem jest poważny.

    Przy okazji tego problemu mam pytanie do przedstawicieli resortu sprawiedliwości. Słyszymy, że w różnego rodzaju sprawach, czasami poważnych, czasami dotyczących chociażby poważnych afer, dochodzi do przedawnienia wskutek tak naprawdę niewydolności wymiaru sprawiedliwości, różnego rodzaju sztuczek adwokackich czy stosowanych przez podsądnych. Tak naprawdę nie ma możliwości skazania, gdy dowody często są ewidentne i tylko, jak się wydaje, ta niewydolność wymiaru sprawiedliwości powoduje, że dana osoba, mimo popełnienia czynu, nie jest karana.

    Chciałem zapytać: Czy w związku z tym resort sprawiedliwości prowadzi statystyki, jak dużo (Dzwonek) spraw w skali na przykład ostatnich lat ulega przedawnieniu? Z drugiej strony, czy planuje się jakieś zmiany w kodeksach, które uniemożliwiłyby tego typu proceder w przyszłości?



Poseł Adam Rogacki - Wystąpienie z dnia 21 listopada 2013 roku.


68 wyświetleń

Zobacz także: