Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

22 punkt porządku dziennego:


Rozpatrzenie obywatelskiego wniosku o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy o szczególnym znaczeniu dla państwa i obywateli dotyczącej systemu edukacji - ˝Ratuj maluchy i starsze dzieci też˝ (druk nr 1635).


Poseł Sławomir Kłosowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Przedstawicielu Wnioskodawców! Rozpocznę po tych dwóch wystąpieniach od tego, że właściwie wszystko w normie, tego można było się spodziewać. Pani minister swoim wystąpieniem dowiodła tego, że żyje we własnym świecie, wyabstrahowanym od rzeczywistości szkolnej. Przedstawiciel Platformy Obywatelskiej zamiast wyjść tu i z ochotą włączyć się do dyskusji skoncentrował się na aroganckim ataku na milion osób, które podpisały się pod wnioskiem o referendum. Summa summarum jest to kilka milionów osób. Gratuluję. (Oklaski) Tego można było się spodziewać, tak zachowujecie się już od ładnych kilku lat. Myślę, że wyborcy przypomną sobie o tym za niespełna dwa lata.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Oto fragment wyników opublikowanej 17 października 2013 r. kontroli NIK, realizowanej pod nazwą ˝Przygotowanie gmin i szkół do objęcia dzieci 6-letnich obowiązkiem szkolnym˝. 56% szkół nie zapewniło uczniom klas pierwszych dostosowanych do wymagań mebli szkolnych. 19% szkół nie zapewniło uczniom klas pierwszych możliwości realizacji zajęć wychowania fizycznego. 15% szkół nie dysponowało wydzielonym pomieszczeniem na świetlicę szkolną. 19% szkół nie zapewniło uczniom klas pierwszych dostosowanych do wymagań warunków w szatni szkolnej. 35% szkół zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w świetlicy szkolnej organizowało w grupach przekraczających dopuszczalną liczbę 25 uczniów. 84% szkół nie zapewniło uczniom klas pierwszych możliwości pracy przy osobnym komputerze w pracowni komputerowej. Nic dodać, nic ująć. Można tylko współczuć tym rodzicom, którzy dali się uwieść reklamom telewizyjnym i posłali swoje 6-letnie dzieci do szkoły.

    Dla kontrastu fragmenty informacji MEN z 30 września 2013 r. o stanie przygotowań organów prowadzących do objęcia obowiązkiem szkolnym dzieci 6-letnich. Będziemy niebawem procedować nad tym. Szkoła gotowa na sześciolatki, sześciolatki gotowe na szkołę. 99% badanych szkół dysponuje oprogramowaniem komputerowym odpowiednim do wieku uczniów i ich potrzeb. Analogia do czasów, gdy Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej, sama ciśnie się na usta. Wtedy informacje o kolejnych sukcesach rządu i partii na trudnym odcinku przekazywał rzecznik rządu, którego nazwiska tu nie przywołam. Dziś przekazują je MEN i Donald Tusk.

    Dramatyczne opinie zrozpaczonych rodziców sześciolatków zebrane w raporcie rzecznika praw rodziców ˝Szkolna rzeczywistość˝ przedstawił wnioskodawca, więc nie będę ich powtarzał.

    Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przedstawiam stanowisko wobec obywatelskiego wniosku o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy o szczególnym znaczeniu dla państwa i obywateli dotyczącej systemu edukacji - ˝Ratuj maluchy i starsze dzieci też˝, druk nr 1635.

    Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie popiera inicjatywę zorganizowania referendum dotyczącego systemu edukacji. To mój klub parlamentarny systematycznie od 26 sierpnia tego roku domagał się od pani marszałek Kopacz procedowania nad obywatelskim wnioskiem o referendum.

    Omawiana dziś inicjatywa referendalna jest kolejnym działaniem obywateli, którego celem jest cofnięcie szkodliwych dla narodowej edukacji zmian przeforsowanych przez Donalda Tuska w Sejmie poprzedniej kadencji ustawą o zmianie ustawy o systemie oświaty z 19 marca 2009 r. Świętej pamięci pan prezydent Lech Kaczyński słusznie zawetował tę ustawę, widząc jej wady oraz antyobywatelski styl jej wprowadzania.

    Niestety 19 marca 2009 r. Sejm większością głosów wszystkich klubów parlamentarnych przy sprzeciwie jedynie klubu Prawo i Sprawiedliwość odrzucił prezydenckie weto i narzucił Polakom te szkodliwe rozwiązania. To właśnie ta data stanowi symboliczny początek rozkładu polskiego systemu edukacji. Szkodliwe obniżenie wieku szkolnego, obniżenie wieku obowiązku przedszkolnego, likwidacja sprzeciwu kuratora wobec likwidacji szkół skutkująca ich masową likwidacją, wycofanie się państwa z odpowiedzialności za oświatę, zapoczątkowanie fatalnych zmian programowych. Na te negatywne konsekwencje zmian, jakże bliskie dzisiejszym pytaniom z obywatelskiego wniosku o przeprowadzenie referendum, od 4 lat zwracało uwagę opinii publicznej Prawo i Sprawiedliwość. To właśnie w tym gorącym czasie w 2009 r. mój klub parlamentarny konsekwentnie robił wszystko, co możliwe, aby nie dopuścić do przeforsowania tej ustawy. Zgłaszał poprawki do projektu ustawy rządowej, wnosił o zwołanie nadzwyczajnych posiedzeń komisji edukacji z udziałem przedstawicieli akcji ˝Ratuj maluchy˝, kilkakrotnie zadawał pytania w sprawach bieżących, wnosił o przedstawienie informacji bieżącej w tej sprawie, kilkakrotnie składał projekt nowelizacji złej ustawy oświatowej, aż wreszcie zwracał się z wnioskiem o wotum nieufności dla pani minister edukacji Krystyny Szumilas, niestety bezskutecznie.

    Dlatego jesteśmy pełni uznania i szacunku dla inicjatyw obywatelskich, których celem jest cofnięcie tych błędnych decyzji powodujących chaos w edukacji i krzywdę dzieci. Opowiadaliśmy się za obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty z 17 listopada 2011 r. cofającym szkodliwe dla uczniów zmiany z 2009 r. Dopominaliśmy się długo i konsekwentnie u marszałek Sejmu i w komisji edukacji poddania go procedowaniu, a nie trzymania w zawieszeniu. Podobnie jak większość społeczeństwa z niesmakiem przyjęliśmy negatywną opinię rządu co do tego projektu. Konsekwentnie na posiedzeniach komisji i w sali plenarnej zgłaszaliśmy wnioski o odrzucenie corocznych propagandowych, a nie merytorycznych informacji ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania o stanie przygotowań organów prowadzących do objęcia obowiązkiem szkolnym dzieci 6-letnich. Jednocześnie z coraz większym zaniepokojeniem obserwowaliśmy rosnący rozdźwięk między propagandowymi informacjami rządu a rzeczywistością szkolną.

    Dziś po raz kolejny mówimy: nie da się bez przekazania samorządom odpowiednich środków finansowych dobrze, bez wyrządzania dzieciom krzywdy i pogarszania warunków nauki i opieki, przygotować szkół na obniżenie wieku szkolnego. Nie zmieni tego propaganda zawarta w kolejnych informacjach ministra, nie zmienią tego również miliony zmarnotrawione na reklamę obniżenia wieku szkolnego. Rodzice nie wierzą w tę propagandę, traktują ją na zasadzie: im bardziej nachalna, tym mniej wiarygodna. Widzą na co dzień szkołę, przepełnione klasy, moczące się sześciolatki, których nauczycielka nie ma jak zaprowadzić do toalety, bo nie może opuścić przeładowanej klasy, brak miejsca na zajęcia ruchowe, nie wspominając o zabawie, obskurne i zatłoczone świetlice, ogólnodostępne szatnie, w których sześciolatek czuje się jak na obozie przetrwania. Tak dalej być nie może.

    Wysoki Sejmie! Symptomatyczne jest to, że z 23 zarzutów postawionych przez Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość pani minister Szumilas we wniosku z ubiegłego roku o wyrażenie wobec niej wotum nieufności na dzień dzisiejszy właściwie wszystkie pozostają aktualne. Szkoły jak były, tak są zamykane; kuratorzy nadal nie mają prawa zgłaszania sprzeciwu wobec likwidacji szkół; szkoły nadal nie są gotowe na przyjęcie sześciolatków; rządowy program ˝Cyfrowa szkoła˝ to nadal bardziej propaganda niż rzeczywistość; dialog z nauczycielskimi związkami zawodowymi - bez zmian. Dowodem na to jest zlekceważona ostatnio pikieta ˝Solidarności˝ pod Ministerstwem Edukacji Narodowej 12 września 2013 r.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Jako klub parlamentarny nie tylko wspieramy inicjatywy obywatelskie akcji ˝Ratuj maluchy˝, podejmujemy także własne działania i składamy własne projekty, aby zmienić złą szkolną rzeczywistość i wyprowadzić oświatę z chaosu. Niestety wszystkie zgłaszane przez nas projekty są negatywnie opiniowane przez rząd Donalda Tuska i odrzucane przez koalicję PO-PSL.

    Wysoki Sejmie! Ten rząd dowiódł, że niewiele potrafi. Jakikolwiek projekt ustawy przygotuje, to okazuje się on bublem, jak choćby ostatnio procedowana ustawa przedszkolna, i jednocześnie arogancko traktuje projekty wszystkich innych uczestników systemu edukacji, opozycji i obywateli. Mam nadzieję, że omawiany dziś wniosek o referendum nie zostanie odrzucony ani nie będzie celowo opóźniało się prac nad jego procedowaniem. Członkowie Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość nie mają żadnych wątpliwości, jeśli chodzi o twierdzącą odpowiedź na każde z pytań zawartych we wniosku.

    Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość bardzo źle przyjął decyzję pani marszałek o rozdzieleniu debaty o referendum od głosowania nad nim, co precyzuje art. 66 ust. 2 regulaminu Sejmu. Jest to zła i arogancka decyzja świadcząca o tym, że Platforma Obywatelska w sprawie referendum nie ma czystych intencji i prowadzi grę polityczną. Przeciąga procedowanie, obawiając się utraty większości niezbędnej do odrzucenia wniosku o referendum. Jest to symboliczny przejaw lekceważenia wnioskodawców i Polaków, którzy podpisali się pod wnioskiem o referendum.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam nadzieję, że dziś... (Dzwonek)

    Panie marszałku, dwa zdania.

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Bardzo proszę.

    Poseł Sławomir Kłosowski:

    ...partia mająca w swej nazwie określenie ˝obywatelska˝ nie zachowa się tak, jak w minionym okresie ˝robotnicza˝, która zawsze wszystko wiedziała lepiej od robotników. Odrzucenie wniosku o referendum albo opóźnianie prac nad nim będzie dowodem na arogancję Donalda Tuska oraz koalicji PO-PSL oraz lekceważenie blisko miliona osób, które podpisały się pod wnioskiem o zorganizowanie referendum. Będzie dowodem na to, że Platforma Obywatelska tak samo jak w czasie słusznie minionym Polska Zjednoczona Partia Robotnicza o wszystkim wie lepiej niż obywatele. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Sławomir Kłosowski - Wystąpienie z dnia 24 października 2013 roku.


209 wyświetleń

Zobacz także: