Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Monika Wielichowska:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym właściciele nieruchomości objętych granicą obwodu łowieckiego nie są uprawnieni do wyrażania zgody w sprawie włączenia ich nieruchomości do obwodów łowieckich. Stosownie do treści art. 23 pierwszej ustawy Prawo łowieckie z dnia 13 października 1995 r., obwód łowiecki stanowi obszar gruntów o ciągłej powierzchni zamkniętej jego granicami, nie mniejszej niż 3 tys. ha, na którego obszarze istnieją warunki do prowadzenia łowiectwa. Zgodnie zaś z art. 27 tej pierwszej ustawy podziału na obwody łowieckie oraz zmiany granic tych obwodów dokonuje w obrębie województwa właściwy sejmik województwa w drodze uchwały, po zasięgnięciu opinii właściwego dyrektora regionalnej dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiego Związku Łowieckiego, wójta, prezydenta miasta oraz właściwej izby rolniczej. W przypadku obwodów łowieckich leśnych będzie to dyrektor regionalnej dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, obwodów łowieckich polnych - starosta wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, a obwodów łowieckich znajdujących się na terenie więcej niż jednego powiatu - starosta powiatu, na terenie którego znajduje się największa część obwodu łowieckiego.

    W art. 26 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie ustawodawca wyłączył z obwodu łowieckiego zamknięty katalog obszarów zakwalifikowany w czterech punktach. Wyliczenie to jest zamknięte i nie może być traktowane jako przykładowe. Użyte w wyżej powołanych przepisach wyrażenie: łowiectwo bliżej określone zostało w art. 1 ustawy jako element ochrony środowiska przyrodniczego oznaczający ochronę zwierząt łownych, czyli zwierzyny, i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej. Łowiectwo jest zatem z definicji rodzajem gospodarowania zasobami przyrodniczymi, a od innych sposobów eksploatacji zasobów przyrodniczych wyróżnia je na tyle specyficzny charakter, że może być prowadzone w postaci wyodrębnionej gospodarki (Dzwonek) i obejmuje ochronę, hodowlę i pozyskanie zwierzyny.

    Mając na uwadze fakt, iż łowiectwo nie oznacza tylko polowania, lecz łączy się z zabiegami natury hodowlanej i ochronnej, a kolejność celów łowiectwa, wymieniana w art. 3 ustawy, pozwala traktować polowanie jako działanie zmierzające do utrzymania właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny, wydaje się, że ustawa Prawo łowieckie wprowadziła dla właścicieli nieruchomości znajdujących się w granicach obwodu łowieckiego ograniczenia w wykonywaniu ich prawa własności.

    Panie ministrze, muszę skrócić wystąpienie, bo już czas mnie goni. Zapytuję: Czy resort podejmie działania w kierunku zapewnienia właścicielom nieruchomości objętych granicą obwodu łowieckiego informacji o terminie rozpoczęcia i zakończenia polowania? Do mojego biura poselskiego zgłosili się ludzie, którzy mieszkają w takich obszarach i czują się zagrożeni. Dziękuję.


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Monika Wielichowska:

    Bardzo dziękuję, pani marszałek.

    Panie ministrze, również dziękuję. Powiedział pan, że informacje o planowanym polowaniu dostępne są np. w Internecie. Nie wszyscy korzystają z Internetu, nie wszyscy poruszają się także w gąszczu przepisów, paragrafów i ustaw. Wydaje się, że dodatkowy obowiązek, który polegałby na konieczności zawiadamiania właścicieli nieruchomości objętych granicą obwodu łowieckiego o terminie rozpoczęcia i zakończenia polowania, niewątpliwie w znaczący sposób wpłynąłby na bezpieczeństwo właścicieli nieruchomości. Nie musimy czekać na wypadek, który może się wydarzyć. Zatem jeszcze raz pozwolę sobie zaapelować do pana ministra o rozważenie takiej możliwości.



Poseł Monika Wielichowska - Zapytanie z dnia 23 października 2013 roku.


76 wyświetleń