Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Monika Wielichowska:

    Szanowny Panie Marszałku! Szanowny Panie Ministrze! Prosiłabym o wyrażenie stanowiska w następujących kwestiach. Chodzi m.in. o możliwość wprowadzenia w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie systemu kar za niestosowanie się do zapisów regulaminu chociażby w kwestii niewyposażenia przez właściciela nieruchomości w pojemniki do gromadzenia odpadów, który to obowiązek nakłada art. 5 ust. 1 pkt 1 znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 r.

    W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 19 września 2004 r. zawarto informację, że nałożenie w regulaminie kar za niewykonywanie obowiązków zdaniem wojewody nie jest materią regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminach. Kwestia sankcji za niewykonywanie obowiązków określonych w regulaminie została uregulowana w art. 10 ust. 2d i ust. 3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Tymczasem ustawa nie przewiduje sankcji karnych wobec właścicieli nieruchomości za niestosowanie się do przepisów aktu prawa miejscowego, jakim jest regulamin. Wobec powyższego przepisy regulaminu w przedmiotowych sprawach są martwe.

    Poważne wątpliwości budzi również sprawa związana ze składaniem deklaracji w przypadku spółdzielni mieszkaniowych. Ściślej chodzi o fakt zastosowania stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku osób prowadzących segregację odpadów, i tych, którzy prowadzą ją w niewłaściwy sposób bądź w ogóle nie segregują odpadów. Ustawa nie przewiduje zbiorczej deklaracji, na której deklarujący podmiot zobowiązuje się do selektywnej zbiórki odpadów, a co za tym idzie, do uiszczania niższej stawki opłaty. W związku z zapisem w art. 2 ust. 3 ustawy, jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną w rozumieniu przepisów ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali lub właścicieli lokali, jeżeli zarząd nie został wybrany. (Dzwonek) Wobec tego, o ile w przypadku wspólnot przepis ten znajduje zastosowanie, o tyle w przypadku spółdzielni mieszkaniowych już niekoniecznie.

    W związku z tym proszę o odpowiedź na pytanie: Kto ma składać deklarację i kto będzie odpowiadał za segregację odpadów? Zachodzi bowiem obawa, że mieszkający w bloku sąsiad, który nie segreguje odpadów, pozbawi wszystkich mieszkańców bloku niższych opłat, bo z tym właśnie wiąże się niesegregowanie. Logiczny jest fakt, że...


Poseł Monika Wielichowska:

    Jeszcze jedno zdanie, panie marszałku.

    Logiczny jest fakt, że ustawodawca promuje segregację u źródła, by dzięki temu zwiększać ilość odpadów nadających się do recyklingu, ale zróżnicowanie stawek w przypadku spółdzielni mieszkaniowych i dochodzenie, kto segreguje, a kto nie, obecnie na etapie tworzenia regulaminu i wymaganych uchwał jest kłopotliwe, rodzi też silny sprzeciw społeczny w kwestii odpowiedzialności zbiorowej. Ustawodawca nie wziął pod uwagę tego, że indywidualna segregacja polegająca na systemie małych pojemników, względnie worków, identyfikująca właściciela, o ile jest słuszna i możliwa w zabudowie jednorodzinnej i w przypadku małych wspólnot, o tyle w zabudowie wielolokalowej i blokowej nie ma racji bytu. Nikt nie wyobraża sobie całych kolejek pojemników, czy worków...


Poseł Monika Wielichowska:

    ...w osiedlowych punktach zbiórki odpadów...


Poseł Monika Wielichowska:

    ...i w takich miejscach stosuje się zbiorcze pojemniki. Dziękuję bardzo.



Poseł Monika Wielichowska - Zapytanie z dnia 22 listopada 2012 roku.


378 wyświetleń