Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (druk nr 1654).


Poseł Jan Dziedziczak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Należy sobie zadać pytanie: Kto nam dał prawo decydować o życiu? Czy mamy prawo być osobami, które będą decydować, że ktoś ma prawo się urodzić lub nie? W XXI wieku, w dobie nauki, korzystając z nauki, nie mamy już wątpliwości, że życie ludzkie zaczyna się od samego początku, że już wtedy jest to niepowtarzalna istota ludzka. Oczywiście są osoby niekorzystające z dóbr nauki, które twierdzą, że życie ludzkie zaczyna się później, ale ja jednak opieram się na nauce.

    Fakty są takie, że 600 osób rocznie jest w naszym kraju zabijanych tylko dlatego, że jest podejrzenie, że mogą być chore. Zdecydowana większość tych osób, czyli 90%, to są dzieci podejrzane o to, że mogą mieć zespół Downa lub zespół Turnera. Są to informacje nieoficjalne, ponieważ do dzisiaj ministerstwo ukrywa informację, ile dzieci z tych 600 zabijanych rocznie jest zabijanych właśnie z powodu podejrzenia wystąpienia zespołu Downa, a ile z powodów, o których mówiła pani poseł. To są kwestie marginalne.

    Rozmawiamy dzisiaj również o kwestii niepełnosprawności w naszym kraju i równouprawnienia. Nasz klub uważa, że osoba z niepełnosprawnością ma taką samą godność i takie same prawa w Rzeczypospolitej Polskiej jak osoba pełnosprawna. W związku z tym jesteśmy za tym, aby te dyskryminujące osoby niepełnosprawne przepisy zostały zlikwidowane. Jak inaczej można nazwać ten stan prawny, który jest dzisiaj? Mam nadzieję, że posłowie lewicy powiedzą wprost, że popierają te przepisy i każdemu napotkanemu niepełnosprawnemu powiedzą: uważamy, że jesteś jednym z nas, jesteś takim samym człowiekiem jak my, ale uważamy też, że powinny być przepisy, które na pewnym etapie twojego życia pozwolą ciebie zabić. Większej dyskryminacji w naszym kraju być nie może niż taka, że jeżeli ktoś ma niepełnosprawność, to zgodnie z polskim prawem można go na pewnym etapie życia zabić, zamordować. Na to zgody nie ma. W XXI wieku każdy ma godność ludzką i każdy podlega ochronie cywilizowanego państwa.

    Dlatego klub Prawo i Sprawiedliwość całkowicie popiera inicjatywę obywatelską. Dziękujemy za państwa pracę. Będziemy robić wszystko, żeby przepisy, które pozwalają na realną dyskryminację osób niepełnosprawnych, były zlikwidowane. Jesteśmy za tym, żeby niepełnosprawni, tak jak osoby pełnosprawne, również mieli możliwość urodzenia się, możliwość życia, możliwość bycia wśród nas. To, że ktoś być może będzie niepełnosprawny, nie powinno przesądzać o tym, że ta osoba zostanie zabita.

    Niestety, w zachodniej Europie ten proceder jest już częsty. Nie wiem, czy to jest powód do naśladowania. W zachodniej Europie zamykane są przedszkola i szkoły dla dzieci z zespołem Downa, bo nie ma już potrzeby ich prowadzenia, ponieważ dzieci z zespołem Downa po prostu się nie rodzą, a ginekolodzy na swoich spotkaniach naukowych mówią: tak, to jest wielki sukces XXI wieku, dzięki naszym badaniom udało się ostatecznie rozwiązać problem zespołu Downa. Sformułowanie ˝ostateczne rozwiązanie˝ w kontekście zabijania ludzi kojarzy się fatalnie. Oczywiście będziemy głosować nad tym, czy państwo jesteście za tym sposobem myślenia, czy jednak jesteśmy za tym, żeby cywilizowany kraj chronił każdego bezbronnego, bo państwo polskie ma taki obowiązek.

    Klub Prawo i Sprawiedliwość, jak słusznie mówił pan doktor Tomasz Latos, będzie całkowicie popierał ten projekt. Zrobimy wszystko, żeby wszedł on w życie. Zachęcam też innych parlamentarzystów do poparcia tego projektu, do korzystania z dóbr nauki. Dzisiaj nie ma już najmniejszych wątpliwości, jeżeli tylko ktoś korzysta z dóbr nauki, że życie zaczyna się od samego początku, od momentu poczęcia. Zachęcam również do tego, żeby nie wprowadzać dyskryminacji, żeby poprzeć to, że niepełnosprawny od samego początku ma taką samą godność jak człowiek pełnosprawny. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jan Dziedziczak - Wystąpienie z dnia 26 września 2013 roku.


195 wyświetleń

Zobacz także: