Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Maciej Orzechowski:

    Bardzo dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Zostajemy cały czas w obrębie szkolnictwa wyższego. W świetle zmian przepisów wprowadzonych ustawą z dnia 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, zgodnie z jej art. 261 pkt b, porozumienia zawarte przez organy prowadzące kolegia nauczycielskie, nauczycielskie kolegia języków obcych oraz kolegia pracowników służb społecznych z uczelniami w zakresie, w jakim umożliwiają one absolwentom po zdaniu egzaminu dyplomowego ubieganie się o dopuszczenie do egzaminów uczelni oraz uzyskanie dyplomu i tytułu zawodowego licencjata, tracą moc z dniem 30 września roku 2015.

    Nie skutkuje to likwidacją kolegiów, ale znacznym zmniejszeniem ich atrakcyjności - zaznaczają pracownicy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych. Wykazują oni, iż tracą kolegia, które kształcą ze znacznie większym nastawieniem na praktyczne umiejętności nauczania niż uniwersytety. Wynika to między innymi z większej liczby godzin przeznaczonych na praktyki, jak również z ukierunkowania przedmiotów wykładanych w kolegium na typowo praktyczną naukę zawodu.

    Jednym z głównych argumentów zwolenników likwidacji jest niż demograficzny, jednakże reprezentanci kolegiów wskazują, iż znaczna ich część dobrze sobie radzi, jeśli chodzi o przyjmowanie absolwentów. Kandydaci ofertę kolegiów uważają za godną uwagi. Reprezentanci kolegiów wskazują również, iż funkcjonowanie kolegiów w obecnej formule, to znaczy funkcjonowanie przy uczelni patronackiej, jest korzystne dla tychże uczelni z uwagi na fundusze pozyskane z opłat za egzamin licencjacki, jak również dlatego, że wielu słuchaczy kolegiów podejmuje naukę na studiach drugiego stopnia właśnie na uczelniach patronackich.

    Stąd moje pytania: Czy resort uważa utrzymanie kolegiów w obecnej formie za możliwe? W jaki sposób zmiany wpłyną na status kolegiów? Dziękuję bardzo.


2 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Maciej Orzechowski:

    Ależ oczywiście, panie marszałku.

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Proszę bardzo.

    Poseł Maciej Orzechowski:

    Chciałbym wykorzystać tę rzadką okazję, kiedy pan minister jest w Wysokiej Izbie, żeby dopytać. Ponieważ pierwsza część pytania dotyczyła ogólnie kolegiów, mam dwa pytania szczegółowe. Na jedno z nich już częściowo uzyskałem odpowiedź od pana ministra i prosiłbym ewentualnie o potwierdzenie, że tak jest. W jaki sposób od października 2015 r. słuchacze kolegiów będą mogli otrzymywać tytuł licencjata? To jest bardzo ważne pytanie dla tych wszystkich osób, które będą kontynuować naukę w kolegiach. Czy po zmianach kolegium będzie dawało możliwość kontynuacji nauki na studiach drugiego stopnia? Na to pytanie też częściowo padła odpowiedź. Cieszę się, że akurat w Wielkopolsce, którą mam zaszczyt reprezentować, przekształcenia te już miały miejsce. Natomiast pozostaje, tak jak pan minister powiedział, ponad 90 kolegiów i absolwenci, uczestnicy tych kolegiów mają wątpliwości i mają pytania. Dobrze by było, gdyby padła stanowcza odpowiedź. Dziękuję bardzo.



Poseł Maciej Orzechowski - Zapytanie z dnia 28 maja 2013 roku.


50 wyświetleń

Zobacz także: