Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Zenon Durka:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Taniec jest ostatnio w Polsce modnym elementem popularnej kultury, a liczne przekazy medialne przybliżają szerokiej publiczności tajniki tańca współczesnego. Natomiast tradycyjne tańce polskie, stanowiące ważny obszar naszej rodzimej kultury, są w mediach, w przekazach medialnych raczej marginalizowane.

    Należy jednak docenić wszelkie inicjatywy, których celem jest poszerzanie wiedzy o naszych narodowych tańcach, ukazywanie ich estetycznych i historycznych walorów. Jednym z takich przedsięwzięć są bez wątpienia organizowane przez władze gminy Wieliszew w województwie mazowieckim w powiecie legionowskim mistrzostwa Polski w tańcach polskich. Ostatnia edycja zakończyła się niedawno, w połowie kwietnia.

    Wieliszewskie mistrzostwa to ogólnopolskie wydarzenie kulturalno-sportowe o uznanej w kraju renomie, nawiązujące do tradycji polskich tańców narodowych. Zostało dostrzeżone zarówno przez władze samorządowe województwa, jak i liczne media. Cieszy się wsparciem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Gromadzi liczne rzesze uczestników i obserwatorów, czyniąc z niewielkiej miejscowości Wieliszew jeden z najprężniejszych ośrodków tańca polskiego w kraju.

    Głównym celem mistrzostw i konkursu jest ochrona dziedzictwa narodowego, propagowanie polskich tańców narodowych wśród społeczeństwa oraz rozbudzanie zainteresowań dzieci i młodzieży tą formą tańca. Podzielone na siedem kategorii wiekowych pary rywalizują na parkiecie w takich tańcach, jak krakowiak, polka, mazur, kujawiak czy oberek. Dodatkową, niezwykle widowiskową formą tanecznych zmagań jest konkurs par mazurowych - rywalizacja polegająca na prezentowaniu układów tanecznych w wykonaniu jednocześnie czterech lub ośmiu par z danego zespołu.

    Konkurs umożliwia przywrócenie polskim tańcom ich funkcji towarzyskiej i zabawowej, przyczynia się do promocji wartościowych zjawisk życia kulturalnego i artystycznego, wspierania i ochrony kultur regionalnych oraz ochrony dziedzictwa narodowego.

    Podczas tegorocznej edycji mistrzostw 15. jubileusz powstania obchodził Zespół Tańca Ludowego ˝Promyki˝, działający w wieliszewskim Gminnym Centrum Kultury.

    Sądzę, że warto pogratulować organizatorom i uczestnikom tego wartościowego wydarzenia zapału, pasji w utrwalaniu narodowych tradycji i profesjonalizmu w realizacji widowiskowego tanecznego spektaklu. Dziękuję bardzo.



Poseł Zenon Durka - Oświadczenie z dnia 19 kwietnia 2013 roku.


116 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Zenon Durka - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Zenon Durka - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Zenon Durka - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Zenon Durka - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy