Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (druki nr 688 i 1104).


Poseł Janusz Dzięcioł:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Platforma Obywatelska mam honor przedstawić stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

    Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych jest jednym z tych projektów ustaw, które mają na celu wprowadzenie porządku do przepisów w obszarze, w którym nie ma zgodności co do ich interpretacji. Obecnie jeśli sprawa dotyczy wyrażenia zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych lub leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, nie ma jednoznacznych przepisów wskazujących strony w takich postępowaniach. Powoduje to szereg rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych. Jedne z nich wskazują jako strony jedynie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zgodnie z brzmieniem ust. 3 w art. 7 ustawy, inne przyznają legitymację procesową również właścicielom lub wieczystym użytkownikom gruntów zgodnie z pojęciem interesu prawnego. Kwestia ta jest szczególnie istotna w sytuacji uchwalania przez gminę planów zagospodarowania przestrzennego. Aby zlikwidować sytuacje sporne oraz usprawnić proces zagospodarowywania przestrzeni w obrębie gmin, niezbędne jest wprowadzenie poprawek zgodnie z omawianym projektem ustawy, to jest wskazanie jako strony w sprawie zmiany przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych toczącej się w trybie procesu uzgodnieniowego projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Rozwiązanie takie jest zgodne z konstytucją, ponieważ według niej organy gminy mają prawo do tego rodzaju ingerencji w prawo własności dokładnie w sytuacji dotyczącej planowania i zagospodarowania przestrzennego. Dodać należy, że w żaden sposób omawiana zmiana nie modyfikuje możliwości włączania się mieszkańców na wskazanych etapach uzgadniania planu zagospodarowania przestrzennego do procesu jego uchwalania. Zmiana dotyczy jedynie samego uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych.

    Kolejną kwestią, która jest uregulowana niniejszym projektem ustawy, jest ujednolicenie procdur związanych z przekazywaniem odsetek bankowych oraz odsetek z tytułu nieterminowych wpłat należności i opłat rocznych z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji, tak aby wpływały na odrębny rachunek bankowy i nie zmniejszały dochodów poszczególnych województw.

    Dodatkowo niniejszy projekt ustawy reguluje inną kwestię, która na dzień dzisiejszy nie jest sprecyzowana ustawowo. Jeśli pojawia się konieczność windykacji bieżących należności i opłat rocznych z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji, to wiadomo, że na mocy obowiązujących przepisów dysponentem tych środków jest zarząd województwa. Nie ma jednak określonych przepisów wskazujących, do kogo należy windykacja tych należności. Niniejszy projekt ustawy słusznie wskazuje, iż windykacja wspomnianych należności leży w gestii samorządów województw. Wydaje się to prawidłowe rozwiązanie, biorąc pod uwagę to, że również samorząd tymi środkami dysponuje. Dodatkowo wprowadza się również określone okresy przedawnień w wypadku wyżej wymienionych świadczeń.

    Reasumując, niniejszy projekt ustawy wydaje się dobrym rozwiązaniem kwestii albo obecnie nierozstrzyganych, albo innych, niesprecyzowanych. Wprowadzane zmiany mają na celu uporządkowanie chaosu w orzecznictwie administracyjnym oraz zniwelowanie sporów związanych z opisanymi procesami decyzyjnymi. Jednocześnie zmiany te pozytywnie wpłyną na sprawność gmin w obszarze zagospodarowania przestrzeni.

    Zgodnie z powyższym projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych jest godny rekomendacji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Janusz Dzięcioł - Wystąpienie z dnia 06 marca 2013 roku.


140 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Janusz Dzięcioł - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Janusz Dzięcioł - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Janusz Dzięcioł - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Janusz Dzięcioł - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy