Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (druki nr 3130 i 3146).


Poseł Janusz Dzięcioł:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska mam zaszczyt przedstawić opinię klubu wobec projektu ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

    Proponowany projekt ustawy ma na celu wykonanie prawa europejskiego. Zasadniczym celem ustawy jest stworzenie podstaw prawnych wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Konieczność opracowania nowej ustawy w obszarze rozwoju obszarów wiejskich wynika z rozpoczęcia nowej 7-letniej perspektywy finansowania rozwoju obszarów wiejskich z budżetu Unii Europejskiej na podstawie nowego pakietu unijnych aktów prawnych regulujących zasady wdrażania tej polityki. Główne cele proponowanego projektu ustawy to: określenie podmiotów uczestniczących we wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich w ramach PROW 2014-2020 oraz ich zadań, określenie podstawowych zasad przyznawania pomocy i pomocy technicznej oraz zasad wypłaty w ramach PROW 2014-2020, określenie zasad doradzania podmiotom ubiegającym się o przyznanie pomocy oraz beneficjentom PROW 2014-2020, określenie podmiotów i zasad funkcjonowania krajowej sieci obszarów wiejskich.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Proponowany projekt ustawy zawarto w 10 rozdziałach. W rozdziale 1. zawarto przepisy określające zadania oraz właściwości poszczególnych organów i jednostek w zakresie wspierania obszarów wiejskich ze środków unijnych, a także - w zakresie nieokreślonym w przepisach Unii Europejskiej lub przewidzianym w tych przepisach do określenia przez państwo członkowskie - warunki i tryb przyznawania, wypłacania i zwrotu pomocy finansowej. Zaznaczyć natomiast należy, że jeżeli chodzi o zwrot należności, w tym projekcie ustawy ograniczono się do niezbędnego minimum, ponieważ szczegółowe przepisy dotyczące zwrotu są zawarte w przepisach rozporządzenia nr 1306/2013 oraz rozporządzeń delegowanych i wykonawczych do tego rozporządzenia.

    W rozdziale 2. zdefiniowano zakres zadań instytucji zarządzającej, który nie wynika wprost z przepisów rozporządzenia nr 1305/2013 i rozporządzenia 1306/2013, a także zakres zadań instytucji zarządzającej przypisany instytucjom pośredniczącym.

    W rozdziale 3. zawarte są art. od 14. do 37. W przedmiotowym rozdziale mówi się o zakresie wspólnym dla wszystkich działań objętych programem. Zaproponowane zostały ogólne warunki przyznawania pomocy, w tym w szczególności zakres podmiotowy wsparcia przewidzianego w ramach PROW 2014-2020. W art. 15 tego rozdziału zaproponowano, aby w przypadku działania systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych - w przypadku systemów jakości, o których mowa w art. 16 ust. 1 lit. b rozporządzenia nr 1305/2013 - pomoc była przyznawana, jeżeli te systemy zostały uznane przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. W art. 18 projektowanej ustawy przewidziano możliwość określenia, w drodze rozporządzenia, wysokości limitów środków dostępnych w poszczególnych województwach lub latach w ramach określonych działań i poddziałań, mając na względzie wysokość limitów środków wynikających z programu, zapewnienie zrównoważonego wsparcia obszarów wiejskich w poszczególnych województwach oraz zarządzania i wdrażania programu zgodnie z art. 66 ust. 1 rozporządzenia nr 1305/2013, w szczególności w zakresie zarządzania środkami finansowymi przeznaczonymi na realizację tego programu. W innych artykułach przewidziano możliwość przyznania pomocy do określonej wysokości przekraczającej określony dla danego działania lub poddziałania limit środków stanowiących równowartość w złotych określonej w programie kwoty środków EFRROW powiększonej o wysokość kwot krajowych środków publicznych przeznaczonych na ich współfinansowanie po wyrażeniu zgody przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi w porozumieniu z ministrem finansów. Określa się warunki przyznawania środków, przechowywania dokumentacji dotyczącej przeznaczonych środków, czas kontroli, a także szczegółowe wymogi dotyczące doradztwa rolniczego. Funkcjonowanie KSOW, zgodnie z art. 54 ust. 2 rozporządzenia 1305/2013, ma na celu: zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu programów rozwoju obszarów wiejskich, podniesienie jakości wdrażania programów rozwoju obszarów wiejskich, informowanie społeczeństwa i potencjalnych beneficjentów o polityce dotyczącej obszarów oraz o ich finansowaniu, wspieranie innowacji.

    Chodzi o utworzenie na gruncie prawa krajowego ram ustawowych do realizacji zadań z zakresu wsparcia rozwoju obszarów wiejskich ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich określonych w rozporządzeniu nr 1305/ 2013, a także stworzenie regulacji prawnych dających podstawę wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w szczególności poprzez określenie szczegółowych zasad zmiany programu, stworzenie odpowiedniego systemu instytucjonalnego dla wdrażania programu, warunków dotyczących wypłat oraz zwrotów, jeżeli chodzi o przyznawanie pomocy technicznej w ramach programu.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Stwarzamy doskonałe warunki, jeżeli chodzi o funkcjonowanie polskiego rolnictwa. W związku z tym Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska rekomenduje dalsze procedowanie nad przedstawionym projektem ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Janusz Dzięcioł - Wystąpienie z dnia 18 lutego 2015 roku.


112 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Janusz Dzięcioł - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Janusz Dzięcioł - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Janusz Dzięcioł - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Janusz Dzięcioł - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy