Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Zbigniew Babalski:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Swoje wystąpienie rozpocznę od postawienia pytania, które tutaj już kilkakrotnie zostało postawione. Pani minister, czy rząd posiada jakikolwiek plan, a najlepiej by było, gdyby był on skuteczny, rozwiązania problemu bezrobocia w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem dramatycznej sytuacji w regionie warmińsko-mazurskim?

    Padały tu liczby, ja chcę je po prostu poprzeć. Poseł Kuźmiuk podawał, że w pewnym sensie ukrywacie to, jaka jest faktyczna sytuacja na rynku pracy. W regionie warmińsko-mazurskim na koniec ubiegłego roku było 113 tys. osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Pani minister, 31 stycznia zanotowano wzrost o 6 punktów procentowych. W styczniu w regionie warmińsko-mazurskim zostało zarejestrowanych ponad 7 tys. osób. My się tu spotykamy już od kilku lat, pani minister. Żałuję, że nie ma tu minister. Ja jestem też trochę emocjonalnie do tego nastawiony, ponieważ nasze biura w regionie warmińsko-mazurskim, nie tylko nasze, stały się pośrednikami w szukaniu dla ludzi pracy. Powiatowe urzędy pracy wysyłają ludzi do naszych biur, tam mówią: idźcie do nich, idźcie do posłów, bo przecież to oni kształtują politykę miejsc pracy w Polsce. Co my mamy im odpowiadać? Czekamy na konkretne rozwiązania.

    Pani minister, 120 tys. ludzi bez pracy - mówię o regionie warmińsko-mazurskim - z czego 60 tys. to są ludzie długotrwale bezrobotni, tak, 60 tys., 24 tys. to są ludzie w wieku 25 lat. Co my mamy im odpowiedzieć?

    Pani powie: no to pomóżcie. Nasi koledzy występują i mówią, że były pakiety, były propozycje ze strony opozycji, ale skoro odkładacie to do szuflad i w ogóle nad tym nie dyskutujecie, to jak mamy wam pomóc. W tej sytuacji proszę się nie dziwić, że moje wystąpienie i wystąpienia koleżanek czy kolegów są emocjonalne i w taki sposób do tego podchodzimy. My wracamy do swoich regionów i musimy coś tym ludziom odpowiedzieć. (Dzwonek) Jeżeli z Funduszu Pracy w regionie warmińsko-mazurskim - już kończę - wydano w ubiegłym roku 383 mln, z czego 230 mln - pani minister, na co? - na zasiłki, a 150 mln na promocję zatrudnienia, to może trzeba odwrócić tę proporcję i poszukać możliwości, żeby stworzyć miejsca pracy. Pytanie zadałem na początku. Dziękuję bardzo, panie marszałku. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Babalski - Wystąpienie z dnia 07 lutego 2013 roku.


122 wyświetleń