Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

31 punkt porządku dziennego:


Przedstawiony przez Radę Ministrów dokument: Sprawozdanie z realizacji ˝Programu ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu w Polsce w 2011 roku˝ (druk nr 665) wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druk nr 694).


Poseł Kazimierz Ziobro:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Prezentując stanowisko klubu Solidarna Polska dotyczące ˝Sprawozdania z realizacji 'Programu ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu w Polsce w 2011 roku'˝, druk nr 665, nie będą powielał danych statystycznych, które tutaj były kilkakrotnie przedstawiane. Te dane nie są niestety optymistyczne. Dla mnie zaskoczeniem jest 50-procentowy wskaźnik palenia papierosów w szkołach zawodowych. My powinniśmy pracować nad świadomością wyboru palenia, jeśli chodzi o osoby starsze, które mają świadomość zagrożenia, tego, jakie toksyny zawierają wyroby tytoniowe, jednak nie możemy ich zmuszać, to jest ich wolny wybór, są, że tak powiem, tego świadomi, są dorośli, odpowiadają za siebie. Natomiast istotne jest izolowanie młodzieży, dzieci od dymu, od następstw biernego palenia. W tym zakresie nie tylko trzeba informować, nie tylko trzeba edukować, ale należy tej młodzieży też coś zaproponować, zagospodarować wolny czas, stworzyć im warunki do uprawiania sportu, do uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych, do jakiejś twórczości artystycznej. I wtedy dorastanie tego człowieka będzie w normalnej atmosferze, nie będzie, że tak powiem, potrzebny papieros po to, żeby podkreślić tę dorosłość. Jeżeli tak niskie koszty... (Gwar na sali)

    Panowie, przeszkadzacie.

    Jeżeli są tak niskie nakłady na profilaktykę z zakresu, że tak powiem, przedstawiania szkodliwego wpływu na zdrowie w przypadku palenia tytoniu, to wynika to tylko z tego, iż ten problem obchodzimy. Prowadzimy akcje, prowadzimy kampanie, nadajemy im różne tytuły, natomiast istotny jest przykład, istotne jest lansowanie zdrowego stylu życia, sportowego, rozwijanie zainteresowań, czyli ucieczka od nudy, bo tę nudę często wypełnia papieros czy inne używki. Ponadto można szkolić profesjonalnie, może być propaganda wizualna, informująca, i taka powinna być, nie akcyjna, a stała, nie tylko w momencie, kiedy wprowadzamy dany program w województwie czy w Polsce, ale ta kampania informująca powinna mieć stały charakter.

    Wrócę do sprawy młodzieży. Jeżeli nie zapewnimy im, nie wzbudzimy zainteresowań, to po prostu będą sięgać po papierosa z nudów i aby zaimponować w tym znudzonym środowisku - ja jestem dorosły, ja sięgam po papierosa. Ale tu chodzi o przykład, przykład wychowawców w szkole, przykład przełożonych w wojsku. Bo jeśli przełożony mówi: koty, teraz pięć minut przerwy na papieroska, to po co ten program? Cel i pal. Ta akcyjność jest śmieszna, pod względem efektywności to jest atrapa.

    W związku z tym uważam, że powinniśmy wreszcie przestawić ten program albo ukierunkować go na odpowiednią grupę osób, czyli na młodzież i dzieci - jako młodzież traktuję osoby do dwudziestego któregoś roku życia, czyli wojsko itd. - albo ewentualnie zwiększyć środki i na serio podejść do tego programu. Tutaj w większości przypadków słyszy się: my wiemy, co trzeba zrobić. Panowie, pochwalcie się, coście zrobili, jakie są efekty prowadzonego programu. Są bardzo mierne, są nijakie, są żadne.

    W związku z tym klub Solidarnej Polski będzie głosował przeciw przyjęciu tego sprawozdania. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Kazimierz Ziobro - Wystąpienie z dnia 11 października 2012 roku.


73 wyświetleń

Zobacz także: