Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Krystyna Poślednia:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 13 października br. w Miłosławiu w woj. wielkopolskim odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody Kościelskich 2012. Tegorocznym laureatem jubileuszowej, przyznawanej po raz 50. nagrody jest Andrzej Dybczak za książkę reportażową ˝Gugara˝.

    Nagroda Kościelskich przyznawana jest od 1962 r. przez Fundację im. Kościelskich. Fundacja powstała na mocy testamentu zmarłej w lipcu 1959 r. Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim - znanym wydawcy, poecie i mecenasie sztuki. Celem fundacji jest wspieranie rozwoju literatury polskiej i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym polskim pisarzom i krytykom literackim zamieszkałym w kraju bądź żyjącym na emigracji.

    Fundacja im. Kościelskich jest powszechnie uznawana za instytucję niezwykle zasłużoną dla kultury polskiej. Przyznawana przez nią nagroda ma w powojennej Polsce w dziedzinie literatury najdłuższą tradycję. Dzięki właściwym zasadom i wysokim wymaganiom postawionym przez kapitułę konkursu, a za co tym idzie, wysokiemu poziomowi, który reprezentują laureaci nagrody Kościelskich, uzyskała ona na przestrzeni 50 lat uznanie i prestiż tak w świecie kultury, jak i w życiu społecznym. Do grona 120 laureatów nagrody Kościelskich należą najwybitniejsi polscy prozaicy, poeci i krytycy literaccy. Są wśród nich: Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Zygmunt Kubiak, Tadeusz Konwicki, Andrzej Kijowski, Jan Błoński, Stanisław Barańczak, Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Stefan Chwin, Adam Michnik, Paweł Huelle, Jerzy Pilch, Stanisław Stasiak, Olga Tokarczuk, Olga Stanisławska, Andrzej Franaszek.

    Przed rokiem 1980 nagroda Kościelskich wręczana była w Genewie lub w Warszawie w Ambasadzie Konfederacji Szwajcarskiej. W Polsce z przyczyn politycznych do roku 1989 niewiele było informacji dotyczących Fundacji im. Kościelskich oraz nagrody Kościelskich, stąd o jej istnieniu i ogromnym znaczeniu dla twórczości literackiej wiedziało przede wszystkim środowisko literackie. Obecnie uroczystość wręczania nagrody odbywa się przemiennie w Warszawie w ambasadzie Szwajcarii, w Krakowie oraz w Miłosławiu, w którym znajduje się dawna posiadłość Kościelskich.

    Rodzina Kościelskich przybyła do Miłosławia w 1989 r., kiedy to nabyła od rodziny Mielżyńskich majątek w Miłosławiu o łącznej powierzchni ponad 5 tys. ha. Obecnie w zespole pałacowo-parkowym im. Kościelskich mieści się Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego, a miasto Miłosław aktywnie włączyło się w promowanie nagrody i od 2002 r. w Miłosławiu, miejscowości liczącej 3,5 tys. mieszkańców, odbywa się wręczenie nagrody. Wręczenie nagrody będzie już jutro.

    I z okazji jubileuszowego 50. wręczenia tej nagrody pragnę z tego miejsca złożyć serdeczne podziękowania i wyrazy uznania prezesowi tej fundacji panu François Rossetowi, a całej fundacji podziękować za tak wydajną promocję kultury i literatury polskiej.

    Pragnę również serdecznie podziękować za inicjatywę i zaangażowanie mieszkańcom i władzom miasta i gminy Miłosław. Dzięki ich działaniom literacka nagroda Kościelskich od 2002 r. jest wręczana również w Miłosławiu. Owocna współpraca pomiędzy fundacją a władzami samorządowymi gminy Miłosław, powiatu wrzesińskiego i województwa wielkopolskiego przyczyniają się do efektywniejszej promocji działalności fundacji oraz promocji miasta i gminy Miłosław, która intensywnie się mobilizuje, rozwija gospodarczo oraz inwestuje w edukację, kulturę i sport dla swoich mieszkańców. Współpraca przyczyniła się również do promocji powiatu wrzesińskiego i województwa wielkopolskiego. Dziękuję bardzo.



Poseł Krystyna Poślednia - Oświadczenie z dnia 12 października 2012 roku.


57 wyświetleń

Zobacz także: