Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

20 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego (druki nr 297 i 735).


Poseł Janusz Dzięcioł:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Jednym z elementów, które mają na celu zapewnienie norm prawnych, strategicznych i instytucjonalnych w obszarze polityki rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa, jest system doradztwa rolniczego. To, co składa się na system doradztwa rolniczego, to dokumenty w zakresie wymogów i norm dotyczących zasady wzajemnej zgodności praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska, innowacji, działalności gospodarczej gospodarstw oraz produkcji zdrowej żywności.

    Aby system mógł funkcjonować i spełniać cele, do których został stworzony, niezbędne okazuje się wprowadzenie zmian w istniejącej ustawie o jednostkach doradztwa rolniczego. To, co stanowi przeszkodę w funkcjonowaniu systemu, to niezgodność ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego z ustawą o samorządzie województwa. Ustawa o samorządzie województwa stanowi, że wszystkie samorządowe wojewódzkie jednostki organizacyjne podlegają zarządowi województwa. Zarząd województwa przedkłada sprawozdanie z działalności wyżej wymienionych jednostek przed sejmikiem województwa. Sejmik może korzystać z tych uprawnień tylko przy pomocy urzędu marszałkowskiego, a ten podlega właśnie zarządowi województwa, który wybierany jest przez sejmik. W tej sytuacji nadzór nad ODR mają zarówno zarząd województwa, jak i sejmik województwa.

    Dodatkowo sytuację komplikuje fakt, że niższy rangą zarząd województwa powołuje osoby na stanowisko dyrektora ODR. Wyższy rangą sejmik województwa ma za zadanie powołanie wicedyrektorów ODR. Taka sytuacja nie występuje w przypadku funkcjonowania innych wojewódzkich jednostek organizacyjnych. Dlatego też najważniejszą i podstawową zmianą w ustawie o jednostkach doradztwa rolniczego jest przekazanie podległości ODR zarządowi województwa.

    Inne projektowane zmiany dotyczą składu rady społecznej doradztwa rolniczego. Jej skład po zmianach to czterech odpowiednich miejscowo przedstawicieli związków zawodowych rolników oraz dwóch odpowiednich miejscowo przedstawicieli rolniczych szkół ponadgimnazjalnych.

    Równie istotną zmianą jest ta, która dotyczy sprawozdawczości w zakresie terminów przewidywanych w ustawie o samorządzie województwa. Projekt ustawy daje również możliwość, lecz nie obowiązek, dofinansowania działalności ODR w kilku określonych sytuacjach.

    Mimo że ilościowo projektowanych zmian jest niewiele, to sami państwo widzicie, że są one niezbędne. Obecna sytuacja jest w praktyce nie tylko skomplikowana, ale również wielce problematyczna z punktu widzenia rozdzielności kompetencji władz samorządowych województwa oraz funkcjonowania ODR. Aktualny stan rzeczy musi być jak najszybciej poprawiony, co będzie możliwe po przyjęciu niniejszego projektu ustawy o zmianie ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Janusz Dzięcioł - Wystąpienie z dnia 10 października 2012 roku.


115 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Janusz Dzięcioł - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Janusz Dzięcioł - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Janusz Dzięcioł - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Janusz Dzięcioł - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy