Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy (druk nr 666).


Poseł Kazimierz Ziobro:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przypadł mi w udziale zaszczyt przedstawienia stanowiska Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy - druk nr 666.

    Naszym zdaniem pomysł przedłużenia urlopu ojcowskiego z dwóch do ośmiu tygodni wydaje się godny uwagi i poparcia. Jeżeli jednak zamysłem projektodawcy jest, między innymi, utrwalenie więzi rodzicielskiej ojca z dzieckiem, to dlaczego ta więź nie może być utrwalana w obecności matki dziecka, będącej w tym czasie na urlopie macierzyńskim? Art. 182 § 5 tegoż projektu ustawy ogranicza czas przebywania na urlopie ojcowskim, wprowadzając zakaz łączenia urlopów macierzyńskiego i ojcowskiego. Przecież zwykle po porodzie, jak pani poseł powiedziała, matki potrzebują pomocy ojca dziecka. Uważamy więc, że nadal powinien być uwzględniony wariant pozostawania w gestii pracownika, którym jest ojciec dziecka, wybór terminu korzystania z urlopu ojcowskiego. Uzasadnienie, że to umożliwi kobietom szybki powrót do pracy, podczas gdy - jak dalej ujęliście w tekście tegoż uzasadnienia - kobiety wracają do pracy po osiągnięciu przez dziecko wieku przedszkolnego, jest nielogiczne. Wiek przedszkolny to trzyletni okres życia. Łącząc nawet rozbity urlop macierzyński i urlop ojcowski, daje to gwarancję opieki rodziców nad dzieckiem przez okres sześciu, maksymalnie siedmiu miesięcy. Kto będzie wychowywał i sprawował opiekę nad dzieckiem przez kolejne dwa lata?

    Proponowane zmiany pominęły status tzw. opiekunów sądowych, wychowujących dzieci w wieku określonym w tym projekcie ustawy. Zmiana modelu rodziny, mająca na celu wyeliminowanie dyskryminacji kobiet poprzez zmuszanie ich jedynie do wychowywania dzieci, nie zmienia faktu, iż kobieta, matka, jest do tego predysponowana po prostu przez naturę. Powiem żartobliwie, żaden ojciec, choćby nie wiem jak chciał i się wytężał, nie nakarmi dziecka piersią, bo jest to niemożliwe.

    Zauważamy również brak przepisów przejściowych. Przy braku zasadności zwiększenia wymiaru urlopu ojcowskiego, uważamy, że w pierwszej kolejności należałoby przedłużyć urlop macierzyński z sześciu do nawet dwunastu miesięcy i kompleksowo podejść do kreowania polityki prorodzinnej, choćby poprzez zwiększenie zasiłków - porodowego i rodzinnego. Należałoby również kompleksowo podejść do kwestii pewnych bodźców dla pracodawcy, by przyjmował on kobiety nie dlatego, że musi, ale dlatego, że posiadałby granty finansowe, dzięki którym kobiety po okresie przebywania na urlopie mogłyby np. podnieść lub zmienić swoje kwalifikacje.

    Klub Poselski Solidarna Polska, poprzez dalsze procedowanie projektu uchwały, ma nadzieję, że merytoryczna komisja sejmowa naniesie stosowne poprawki. Nie wierzymy w dobre intencje wnioskodawców, jeśli chodzi o tzw. politykę prorodzinną, bo przecież wyrażona w tym projekcie przez projektodawcę troska o rodzinę i nowo narodzone dzieci, w kontekście wcześniej procedowanego projektu, który dopuszcza aborcję, jest jaskrawą hipokryzją. Dziękuję.



Poseł Kazimierz Ziobro - Wystąpienie z dnia 26 września 2012 roku.


81 wyświetleń

Zobacz także: