Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Józefa Hrynkiewicz:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Postanowiłam zwrócić się do pana ministra o odpowiedź na pytanie dotyczące, jak w zapowiedzi, dyskryminacji w dostępie do emerytur mężczyzn urodzonych w latach 1945-1953, a także w latach następnych.

    Ta dyskryminacja jest wprowadzana kolejno ustawami z roku 1998, 2008 i ostatnią z roku 2012. Ustawodawca dopuścił się kolejnego dyskryminującego traktowania mężczyzn z wymienionych roczników ze stażem równym i przekraczającym 35 lat. I tak np. mężczyźni urodzeni w czwartym kwartale 1953 r. na emeryturę przejdą nawet 12 lat później od kobiet - ich rówieśniczek.

    Jest to wyjątkowo niesprawiedliwe i nierówne traktowanie obywateli w emerytalnym systemie składkowym, w którym w okresie aktywności zawodowej wnosi się składki po to, aby otrzymywać roszczeniowe świadczenia. W wyniku zastosowanego wybitnie dyskryminującego mężczyzn prawa kobiety w tym samym wieku otrzymają - do czasu przejścia na emeryturę mężczyzn z tej samej generacji - 120-144 emerytalnych świadczeń miesięcznych więcej niż mężczyźni. Skutki nierównego i dyskryminującego mężczyzn traktowania w systemie ubezpieczenia społecznego były sygnalizowane rządowi zarówno w 1998 i 2008 r., jak i podczas prac Komisji Nadzwyczajnej w roku 2012.

    Pytanie do pana ministra: Jakie działania zamierza podjąć rząd, aby zlikwidować nierówne i dyskryminujące prawo emerytalne, dyskryminujące w szczególności mężczyzn z wymienionych roczników, którym istotnie wydłużono wiek, w którym będą mogli przechodzić na emeryturę? Powołuję się na przepisy konstytucyjne oraz prawo Unii Europejskiej. (Oklaski)



Poseł Józefa Hrynkiewicz - Zapytanie z dnia 26 lipca 2012 roku.


54 wyświetleń