Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Ewa Kołodziej:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dnia 10 lipca br., czyli w miniony wtorek rozpoczęła się 69. edycja szosowego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, który dziś zaliczany jest do najbardziej prestiżowych polskich imprez sportowych, bardzo pilnie śledzonych przez liczne zagraniczne media sportowe. To wielkie kolarskie wydarzenie odbywa się w tym roku w dniach 10-16 lipca na trasie Gołębiewski Karpacz - Kraków Total i liczy ponad 1234 km.

    Ten wyścig ma również bardzo imponującą tradycję, bo aż 84-letnią. Po raz pierwszy wyścig Tour de Pologne zorganizowany został we wrześniu 1928 r. i już wtedy był jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych międzywojennej Polski. W pierwszej edycji w szranki, do rywalizacji stanęło 71 zawodników, natomiast w tegorocznej startują aż 24 ekipy z bardzo liczną grupą zawodników, w tym oczywiście również startuje reprezentacja, ekipa z Polski.

    W ciągu kolejnych edycji wyścigu bardzo wiele się zmieniało. Te 84 lata historii wyścigu obfitowały w różne sytuacje, miały miejsce wzloty, ale także słabsze momenty. Druga wojna światowa w oczywisty sposób uniemożliwiła ciągłość edycji, jednakże już w 1947 r. tradycja wyścigu została wskrzeszona i w formie amatorskiej trwała aż do 1992 r., kiedy to na trasie pojawiła się niestety przeszkoda. W tym momencie nie da się nie wspomnieć z wdzięcznością o wielkiej sportowej osobowości, o kimś, bez kogo nie moglibyśmy dziś przeżywać tych fascynujących kolarskich emocji. Mowa tutaj oczywiście o Czesławie Langu.

    Ten srebrny medalista olimpijski z 1980 r. oraz prekursor polskiego zawodowego kolarstwa w 1993 r. otworzył nowy rozdział w historii Tour de Pologne. Zainwestował on własny autorytet, pracę oraz środki finansowe w słabnący wówczas, jeśli chodzi o rangę, i gasnący organizacyjnie wyścig. Nie miał wówczas pewności, czy zakończy się to sukcesem. To właśnie dzięki niemu dziś Tour de Pologne znowu jest wydarzeniem światowego formatu, a w wyścigu pośród wiernych ekip zaczęły się pojawiać również gwiazdy międzynarodowego kolarstwa. Za tę wielką, olbrzymią pracę panu Czesławowi Langowi z tego miejsca wszyscy dziękujemy, bo dziś Tour de Pologne jest jedyną tego typu imprezą na mapie Europy Środkowo-Wschodniej. Co więcej, ku powszechnej radości zeszły rok przyniósł kwalifikacje tego sportowego przedsięwzięcia do kalendarza UCI World Tour. To bardzo ważne, gdyż kalendarz ten skupia 14 największych wyścigów etapowych na świecie. Dzięki temu możliwość, a zarazem obowiązek startu w imprezach World Tour ma 18 najlepszych ekip na świecie, co znacząco zwiększa jego widowiskowość, zaciętość w walce o zwycięstwo oraz medialną nośność.

    Zeszłoroczna edycja wyścigu była wielkim wydarzeniem również pod względem organizacyjnym i medialnym. Dzięki Telewizji Polskiej miliony osób obejrzało relacje na żywo, a jeszcze więcej dzięki relacji Eurosportu, która to była transmitowana w 20 wersjach językowych, w 59 krajach. Te fakty niewątpliwie poświadczają sukces medialny. Nasuwa się jeden wniosek - w jak niesamowity sposób owe transmisje Tour de Pologne przyczyniają się do promocji naszego pięknego kraju oraz sprzyjają utrwalaniu pozytywnego wizerunku Polski poza jej granicami.

    Jak już wcześniej wspomniałam, zeszłoroczna edycja była również wielkim sukcesem organizacyjnym, albowiem na trasie wyścigu ponad 3 mln kibiców podziwiało biorących w nim udział zawodników. Również dla nich ta impreza była świetnie przygotowanym świętem, ponieważ podczas tego wyścigu oni również mogli brać w tym udział, włączyć się aktywnie w kibicowanie, startując chociażby w wyścigu dla młodych adeptów kolarstwa - Nutella Mini Tour de Pologne czy w organizowanym od 2010 r. wyścigu Tour de Pologne Amatorów, którego szlak przebiega dokładnie tą samą trasą, co wyścig zawodowców.

    Dokładnie dzisiaj, w piątek 13 lipca, odbędzie się czwarty etap 69. edycji Tour de Pologne, mający swój początek w Będzinie, a metę w Katowicach. Trasa wyznaczona do pokonania w dniu dzisiejszym liczy prawie 128 km. Przy tej okazji chciałabym podkreślić, jest to taka ciekawostka, że w moim mieście, w Katowicach, długość tras rowerowych wynosi prawie tyle, co długość etapu tego dzisiejszego wyścigu, liczy ponad 100 km. (Dzwonek) Na tym obszarze wyznaczonych jest pięć niesamowitych, dobrze zorganizowanych szlaków rowerowych, będących składową wielkiego ramowego projektu ˝Rowerem po Śląsku˝.


Oświadczenia.


Poseł Ewa Kołodziej:

    Już kończę, panie marszałku. Jeszcze dwa zdania.

    Chciałabym powiedzieć, że jest to świetny przykład. To propozycja dla mieszkańców, jak atrakcyjnie i świetnie, w aktywny sposób spędzać wolny czas. Przy okazji chciałabym również gorąco zachęcić włodarzy miast i powiatów do inwestycji na swoim terenie w ścieżki rowerowe. Uważam, że taka inwestycja to również pośrednio inwestycja w nasze zdrowie.

    Na zakończenie chciałabym wszystkich zachęcić do oglądania transmisji oraz trzymania kciuków za polską reprezentację. Zapraszam oczywiście na rower i do Katowic. Dziękuję pięknie. (Oklaski)



Poseł Ewa Kołodziej - Oświadczenie z dnia 13 lipca 2012 roku.


54 wyświetleń

Zobacz także: