poniedziałek, 14 września 2015 14:51

11 września 2015 r. Komisje: Spraw Wewnętrznych oraz do Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyły i zaopiniowały dla Marszałka Sejmu wniosek Klubu Poselskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu przez Prezes Rady Ministrów „Informacji rządu na temat przygotowania Polski do narastającego kryzysu, związanego z falą uchodźców w Europie”.

Wniosek przedstawił poseł Tadeusz Iwiński (SLD).

Informację przedstawili: minister spraw wewnętrznych – Teresa Piotrowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych – Piotr Stachańczyk oraz szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców – Rafał Rogala.

Minister Teresa Piotrowska zapewniła, że polski rząd ma opracowaną strategię i program działań, przygotował też wiele wariantów postępowania zależnych od rozwoju sytuacji. Minister podkreśliła, że chcąc liczyć na solidarność w przyszłości, musimy być solidarni dzisiaj. Polska jest w stanie przyjąć więcej niż dwa tysiące uchodźców. Minister zaznaczyła, że naszego kraju nie stać jednak na przyjmowanie imigrantów ekonomicznych. Działania UE muszą być w tym zakresie kompleksowe i spójne. Minister zapewniła, że służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych monitorują na bieżąco sytuację i są gotowe do natychmiastowego reagowania. Ponadto poinformowała o gotowości organizacji pozarządowych, które same zwróciły się do rządu, oferując swoją pomoc.

Sekretarz stanu Piotr Stachańczyk poinformował, że drogą morską do Europy dotarło 380 tysięcy osób. Najwięcej wniosków o nadanie statusu uchodźcy złożono w Niemczech, Francji i na Węgrzech. Obecnie głównym szlakiem dla uchodźców jest droga prowadząca przez Turcję, Grecję, Macedonię, Serbię, Węgry, Austrię – finalnie do Niemiec. Do dzisiaj Polska nie zobowiązała się do przyjęcia więcej niż dwóch tysięcy uchodźców. Obecnie trwa analiza dokumentów. Najbliższa unijna dyskusja odbędzie się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady ds. Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w dniu 14 września br. 

Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców – Rafał Rogala poinformował, że trwają prace nad dwoma rozporządzeniami, które określą, w jaki sposób przebiegać będzie proces relokacji i jakie będzie źródło finansowania pobytu uchodźców w Polsce. 

Posłowie pytali: dlaczego Polska prowadzi restrykcyjną politykę uchodźczą; jak przygotowany jest nasz kraj na niekontrolowaną falę imigracyjną; jakie są stosowane działania w sytuacji, kiedy uchodźcy nie pozwalają się zidentyfikować; w jakiej mierze rząd przygotowany jest do przyjęcia imigrantów-muzułmanów; w jaki sposób, przy poszanowaniu woli ludzi, rząd ma zamiar przesiedlać uchodźców, czy przesiedlenia będą odbywać się za zgodą uchodźców; w jaki sposób można wzmocnić działania Agencji FRONTEX; czy prowadzona jest statystyka przestępczości pod względem religijnym; czy w administracji pracują osoby znające język arabski.

Komisje po odbyciu dyskusji zarekomendowały przeprowadzenie debaty w tej sprawie na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Artur Nowak-Far, komendant główny Straży Granicznej – gen. dyw. Dominik Tracz oraz poseł do Parlamentu Europejskiego – Kazimierz Michał Ujazdowski.