SLD i Twój Ruch są coraz bliżej wspólnego startu w jesiennych wyborach parlamentarnych. Rada Krajowa Sojuszu podjęła w sobotę uchwałę o udziale w koalicji Zjednoczona Lewica. Do podpisania umowy koalicyjnej został także upoważniony lider Twojego Ruchu Janusz Palikot.

W sobotę w Warszawie zebrała się Rada Krajowa SLD i Rada Polityczna Twojego Ruchu.
Sojusz podjął uchwałę o udziale SLD w koalicji Zjednoczona Lewica. Rzecznik partii Dariusz Joński poinformował, że „przytłaczająca większość była za”. Dodał, że zatwierdzono również liderów koalicyjnych list do Sejmu.

Potwierdził to podczas konferencji prasowej przewodniczący SLD, były premier Leszek Miller. – Zrobiliśmy dziś mały krok dla SLD, ale wielki dla zjednoczenia lewicy w Polsce. Sojusz na swojej radzie krajowej przyjął geografię polityczną podziału list wyborczych, zatwierdził tzw. jedynki dotyczące kandydatów SLD i wskazał te okręgi wyborcze, które oddajemy do dyspozycji naszych koalicjantów – powiedział.

Wcześniej szef Twojego Ruchu Janusz Palikot poinformował, że został upoważniony do podpisania umowy koalicyjnej z SLD, UP i Zielonymi. Dodał, że na listach Zjednoczonej Lewicy Twój Ruch będzie miał 10 jedynek i ok. 20 drugich miejsc. Poinformował m.in., że pierwsze miejsce na liście w Warszawie otrzyma Barbara Nowacka.

Na konferencji prasowej po Krajowej Radzie Politycznej TR powiedział, że umowa koalicyjna może zostać podpisana w tym tygodniu. Dodał, że „być może w poniedziałek, najpóźniej w środę” dojdzie do rejestracji komitetu Zjednoczonej Lewicy.

Podział między SLD i Twój Ruch

Sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski ma wystartować z Bydgoszczy, a z Sosnowca – poseł Twojego Ruchu Jerzy Borkowski. Otworzyć listę we Wrocławiu ma Anna Kubica z Twojego Ruchu, w Zielonej Górze – były poseł SLD Bogusław Wontor, w Piotrkowie Trybunalskim – Artur Ostrowski (SLD), a w Sieradzu – Cezary Olejniczak (SLD).

W Opolu listę Zjednoczonej Lewicy ma otworzyć poseł Małgorzata Tracz (Partia Zielonych), a nie wymieniany wcześniej w tym kontekście poseł SLD Tomasz Garbowski. W Rzeszowie „lokomotywą wyborczą” ma być Tomasz Kamiński (SLD), w Bielsku-Białej – były rzecznik SLD Tomasz Kalita, w Częstochowie – poseł Marek Balt, w Katowicach – poseł SLD Zbyszek Zaborowski, a w Rybniku – działacz Twojego Ruchu Łukasz Kohut. W Kielcach pierwsze miejsce na liście ma przypaść szefowi regionalnych struktur SLD w Świętokrzyskiem Andrzejowi Szejnie. W Kaliszu jedynką najprawdopodobniej będzie poseł Sojuszu Leszek Aleksandrzak. Otworzyć listę w Poznaniu ma szef Unii Pracy Waldemar Witkowski, a w Koszalinie – poseł SLD Stanisław Wziątek.
Jeśli lewica pójdzie do wyborów próg wyborczy będzie wynosił 8 procent.

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1486439,SLD-decyduje-o-przyszlosci-lewicy-w-wyborach-parlamentarnych

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/wybory-parlamentarne-koalicja-zjednoczonej-lewicy,567034.html