Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz innych ustaw (druki nr 282 i 337).


Poseł Wiesław Stanisław Janczyk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Moje nazwisko brzmi: Janczyk, panie marszałku.

    Szanowni Państwo! Mam zaszczyt i przyjemność w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość przedstawić stanowisko naszego klubu w odniesieniu do projektu ustawy - zawartego pierwotnie w druku nr 282, sprawozdanie komisji w druku nr 337 - dotyczącego propozycji zmiany ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Czekając na rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, ale znając jego projekt w zakresie rozliczeń, tzw. EMIR, inicjatywa posłów, tym razem Platformy Obywatelskiej, ma związek z tym właśnie projektem rozporządzenia Parlamentu i Rady. I trochę jakby uprzedza samą dyrektywę Unii w tym obszarze, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom instytucji kapitałowych operujących na rynku w Polsce, które twierdzą, że po ukazaniu się tego spodziewanego rozporządzenia byłoby już za późno na formowanie według nowej zasady tych instytucji rozliczeniowych, tak zwanych izb rozliczeniowych.

    Pojęcie nowacji rozliczeniowej, nowe na gruncie polskiego prawa, ma doprowadzić do tego, że strony transakcji będą mogły dochodzić roszczeń bezpośrednio od partnera rozliczeniowego, od izby rozliczeniowej, czyli izba wchodzi w pierwotne prawa i obowiązki partnerów rozliczeń na rynku transakcji finansowych.

    Wydaje się, że powołanie takiej instytucji jest nieuniknione, że doprowadzi to do tego, iż polskie podmioty będą mogły zawierać transakcje nie tylko za pomocą Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych jako instytucji rozliczeniowej, ale za pomocą właśnie tak powołanych podmiotów. W toku prac komisji dowiedzieliśmy się, że Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych ma zamiar powołać taki podmiot rozliczeniowy. To bardzo dobrze z tego powodu, że polscy inwestorzy dostaną możliwość rozliczania tych transakcji nie tylko w oparciu o podmioty należące do obcego kapitału, o podmioty zagraniczne, a zatem, jak sądzę, nasze firmy i partnerzy na rynku kapitałowym w Polsce będą mogły korzystać z tej usługi po niższych cenach, konkurencyjnych, z uwagi na ten fakt, że tych podmiotów będzie zdecydowanie więcej.

    Szanowni państwo, oczywiście mówimy tutaj o obszarze, który dotyczy transakcji najwyższego ryzyka, zawieranych na giełdzie papierów wartościowych i poza rynkiem regulowanym. Warto przypomnieć, że kilka lat temu mieliśmy do czynienia z sytuacją ewidentnej inwazji na naszych inwestorów, którzy stracili krocie, miliardy złotych, ok. 20 mld zł na rozliczeniach wynikających z zawartych transakcji na rynku opcji walutowych. Trzeba tutaj jasno powiedzieć i przypomnieć, że wówczas oczekiwanie naszych firm, naszych przedsiębiorców, naszych podmiotów gospodarczych względem Wysokiej Izby, względem rządu Platformy Obywatelskiej i PSL było bardzo duże. Wszyscy liczyli na pomoc ze strony Wysokiej Izby, a szczególnie ze strony koalicjantów. Ta pomoc była wstępnie deklarowana. Przypominamy sobie płomienne wystąpienia pana ministra Sawickiego, pana wicepremiera Pawlaka. Trzeba brutalnie powiedzieć, że wtedy nikt nie wsparł tych instytucji. Było ich ok. 2,5 tys. Stracone kwoty wymieniłem. Miało to znaczący wpływ na przebieg kryzysu na rynkach finansowych w naszym kraju. Należy powiedzieć, że wówczas jako partia opozycyjna, jako Prawo i Sprawiedliwość zgłaszaliśmy bardzo prosty projekt, który zapewniał możliwość dochodzenia roszczeń i praw przed sądami. Wystarczyło tylko w odniesieniu do tych transakcji spornych znieść kwotę wpisu sądowego i wtedy te transakcje mogłyby być przy pomocy specjalistów od samego początku przejrzane pod każdym względem i mogły dać szansę na wyjaśnienie, na uratowanie tysięcy miejsc pracy w wielu podmiotach w Polsce.

    Mówię o tym dlatego, że modyfikacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi w tym zakresie również otwiera nasz rynek, tak czy inaczej, na szybsze, może łatwiejsze rozliczanie transakcji wysokiego ryzyka i w przyszłości będzie rodzić pokusę do zawierania tych transakcji (Dzwonek) na wielką skalę. Myślę, że każdy, kto będzie wchodził w ten obszar, musi sobie zdawać sprawę z tego, że jest to obszar podwyższonego ryzyka. Życzymy wszystkim powodzenia, ale przede wszystkim profesjonalizmu przy zawieraniu transakcji na tym rynku.

    Nasz klub, klub Prawa i Sprawiedliwości, wypowie się ostatecznie w głosowaniu, ale widzę, że mój przedmówca zadysponował poprawki do tej ustawy, dlatego nie mogę określić ostatecznie naszego stanowiska, jeśli chodzi o postawę w trzecim czytaniu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 10 maja 2012 roku.


55 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie dominacji zagranicznego kapitału w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy