Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

27 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1441, 3425, 3426 i 3699).


Poseł Wiesław Janczyk:

    Bardzo przepraszam, pani marszałek, za spóźnienie...

    Wicemarszałek Elżbieta Radziszewska:

    Prace sejmowe...

    Poseł Wiesław Janczyk:

    ...ale trwały obrady Komisji Finansów Publicznych w sprawie frankowiczów.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pani Minister! Mam przyjemność i zaszczyt w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość wygłosić oświadczenie w sprawie stanowiska klubu parlamentarnego w odniesieniu do projektów z druków sejmowych nr 1441, 3425 i 3426 i sprawozdania Komisji Finansów Publicznych o tychże projektach zawartego w druku nr 3699. Przypomnę, że są to trzy projekty odpowiednio Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, klubu SLD i klubu Platformy Obywatelskiej.

    Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, które nastąpiło, można powiedzieć, niemal 2 lata po zgłoszeniu w tej samej materii przez klub parlamentarny, który reprezentuję, projektu ustawy dotyczącego właśnie likwidacji w Prawie bankowym zapisów o bankowym tytule egzekucyjnym i wynikających z tego daleko idących konsekwencji w relacji klient - bank, krytykowanych przez klientów bardzo mocno, szczególnie w okresie, kiedy mieliśmy do czynienia z kryzysem na rynkach finansowych, kiedy to klienci próbowali dochodzić swoich praw wynikających z zawartych umów opcji walutowych - dzisiaj niejako równolegle bardzo jest głośna sprawa sporów na linii bank - klient dotyczących właśnie umów kredytowych w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich - mamy tę nowelę uzgodnioną między klubami parlamentarnymi, bez protestu i bez sprzeciwu przyjęte sprawozdanie na forum Komisji Finansów Publicznych. Podsumowuję jakby trochę też pewien wyścig, który się tutaj odbył już po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie, po wyroku, gdyż wszystkie kluby parlamentarne chciały przedstawiać taki projekt. Ten wyścig w pewnym momencie przyniósł inne jeszcze rozwiązania w art. 75c ustawy Prawo bankowe, chcę powiedzieć, że z całą pewnością korzystne dla klientów.

    Dobrze, że on się pojawił, że nastąpiła w tym zakresie rywalizacja. Na początku była ona dużo dalej idąca, bo po pierwszych pracach w podkomisji stałej sprawozdanie skierowane do Komisji Finansów Publicznych zostało ponownie skierowane do dalszych prac z uwagi na to, że propozycje odnośnie do restrukturyzacji, wsparcia klienta, rozterminowania spłaty, a nawet zawieszenia spłaty okazały się nie do utrzymania, z wielu powodów zostały skrytykowane. Dopiero po powtórnym, można powiedzieć, przepracowaniu tych rozwiązań przez podkomisję stałą sprawozdanie zostało jednogłośnie, jednomyślnie zaakceptowane przez Komisję Finansów Publicznych i to jest owoc tej zgodnej pracy.

    Powiem tak. Wierzę głęboko w to, że czeka nas jeszcze jedna korekta w segmencie, o którym mówię, dotyczącym art. 75c. Chodzi mi o to, że tak naprawdę klienci banków będą mogli spać spokojnie wtedy, kiedy tak zmienimy Prawo bankowe, żeby już w pierwszej umowie, którą klient zawiera z bankiem, był zapisany okres zawieszenia spłaty, tak aby nie trzeba tu było dodatkowych nakładów pracy i badania zdolności kredytowej klienta, który przejściowo utracił zdrowie lub pracę, i żeby on się czuł bezpieczny, żeby on był bezpieczny w tej surowej relacji, chłodnej, biznesowej relacji z instytucją finansową, z bankiem. Mówię o tym dlatego, że dzisiaj to jest największe zmartwienie setek tysięcy osób, które przejściowo utraciły płynność finansową, mają problemy, bo właśnie utraciły pracę, nie zarabiają tyle, ile poprzednio, albo utraciły zdrowie.

    Dzisiaj jest pełna zgoda, jednak przy zachowaniu uzasadnionych, jak się wydaje, obaw, dotyczących nowej sytuacji, jeśli chodzi o koszty, o taksę notarialną i koszty sądowe, gdyby musiało nastąpiło wypowiedzenie umowy kredytowej. Ale myślę, że Ministerstwo Sprawiedliwości nadąży za tempem prac Ministerstwa Finansów oraz Komisji Finansów Publicznych i ostateczna wersja tego dokumentu, nad którym procedujemy, już po pracach nad nim w Senacie, przyniesie rozwiązania najlepsze z możliwych. Klienci banków naprawdę czekali na likwidację (Dzwonek) bankowego tytułu egzekucyjnego, dlatego Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość poprze ten projekt. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw


158 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie dominacji zagranicznego kapitału w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy