Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Dariusz Cezar Dziadzio:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Moje dzisiejsze oświadczenie związane jest z uroczystością, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w podrzeszowskiej Jasionce, mianowicie 17 kwietnia 2012 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego terminalu lotniczego w miejscowości Jasionka, czasami nazywanego terminalem w Rzeszowie. Chciałbym króciutko omówić jego historię i z tym związane jest moje oświadczenie.

    Początki istnienia rzeszowskiego lotniska sięgają lat okupacji hitlerowskiej, kiedy to w 1940 r. dla celów wojennych w Jasionce została wybudowana droga startowa o długości 1200 m i szerokości 40 m. U schyłku wojny, w 1944 r., Niemcy opuszczając lotnisko, dokonali jego kompletnego zniszczenia. W tym też roku lotnisko zostało przejęte przez Rosjan, następnie w 1949 r. decyzją Wydziału Lotnictwa Cywilnego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego zostało odbudowane oraz udostępnione na potrzeby komunikacji lotniczej.

    Kolejnym istotnym etapem w dziejach rzeszowskiego lotniska był 1959 r. i przejęcie zarządzania lotniskiem od Polskich Linii Lotniczych LOT przez Zarząd Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych. Od tego właśnie momentu lotnisko było stale monitorowane, wybudowano nowy dworzec lotniczy, płytę przydworcową, drogi kołowania, drogę startową oraz wieżę kontroli ruchu. W tym okresie, także w latach 70., nastąpił znaczny rozkwit połączeń krajowych z Warszawą, Gdańskiem, Poznaniem, Koszalinem, Wrocławiem oraz Szczecinem, co pozwalało rzeszowskiemu lotnisku obsługiwać ponad 100 tys. pasażerów rocznie.

    Z dniem 1 kwietnia 1974 r. lotnisko Rzeszów-Jasionka otrzymało rangę lotniska międzynarodowego, a zarazem zapasowego dla warszawskiego Okęcia. W 1987 r. powstało Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które skupiło wszystkie lotniska komunikacyjne w kraju. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka do końca czerwca 2009 r. znajdował się w jego strukturach.

    Początek lat 90., a wraz z nim okres załamania gospodarczego, miał również wpływ na branżę lotniczą. Pomimo wybudowania nowej hali przylotowo-odlotowej Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły regularną komunikację Rzeszowa z Warszawą. Sytuacja lotniska znacznie się pogorszyła. Widoczne zmiany oraz stopniowy rozwój dynamiki ruchu lotniczego zaczęły następować dopiero pod koniec lat 90. Początkowo zostały uruchomione połączenia czarterowe cargo i pasażerskie z Azerbejdżanem, następnie z Gruzją, co pozwoliło rzeszowskiemu lotnisku stać się liderem w grupie krajowych portów regionalnych w liczbie wyekspediowanego frachtu.

    W 1996 r. Polskie Linie Lotnicze LOT wznowiły regularną komunikację z Warszawą. Wspominając o stałym, sukcesywnym rozwoju Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, nie można pominąć wykonania dużych inwestycji, takich jak: nowe budynki zaplecza administracyjno-technicznego, stacja paliw, a przede wszystkim modernizacja i wydłużenie drogi startowej - do 3200 m długości i 45 m szerokości, druga płyta postojowa i droga kołowania.

    Wracając do uroczystości, która odbyła się 17 kwietnia, chciałbym powiedzieć, że otwarty został nowy terminal w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka. Inwestycja kosztowała prawie 100 mln zł, a cały port ma prowadzić obsługę około 1400 pasażerów na godzinę. W uroczystości otwarcia terminalu wzięło udział wielu znakomitych gości, m.in. pan marszałek Grabarczyk, wtedy też odznaka Zasłużony dla Podkarpacia została przyznana kapitanowi Wronie, który w zeszłym roku na warszawskim Okęciu bezpiecznie wylądował Boeingiem 767 bez wysuniętego podwozia. Wrona ukończył studia na wydziale maszyn i lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej na kierunku pilotaż. Jako absolwent należał do pierwszego rocznika pilotów, którzy opuścili mury rzeszowskiej uczelni.

    Z Jasionki można polecieć między innymi do Frankfurtu, Manchesteru, Szczecina, Londynu, Bristolu, Birmingham, East Midlands oraz do Dublina. Lotnisko obsługuje również codziennie połączenia z Warszawą oraz Frankfurtem, a w czasie Euro 2012 będzie pełniło rolę lotniska zapasowego. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka - jako najdalej na południowy wschód wysunięte lotnisko komunikacyjne Polski - ma szansę dalszego rozwoju.

    Podsumowywując to moje oświadczenie, chciałbym powiedzieć krótko: kilometr drogi prowadzi donikąd, kilometr torów kolejowych również prowadzi donikąd, kilometr pasa startowego prowadzi wszędzie. Chciałbym życzyć władzom nowego terminalu Jasionka, aby to ˝wszędzie˝ nie stanowiło sygnału do wyjazdu z Podkarpacia dla młodych mieszkańców, raczej żeby ten terminal przyniósł większe zyski w wyniku napływu inwestorów do regionu podkarpackiego. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Dariusz Cezar Dziadzio - Oświadczenie z dnia 27 kwietnia 2012 roku.


127 wyświetleń

Zobacz także: