Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Dariusz Cezar Dziadzio:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! W związku z jego niedawnymi urodzinami oraz zdobyciem przez niego korony ziemi starożytnych cudów świata mam zaszczyt przedstawić wybitną sylwetkę rzeszowskiego podróżnika, pasjonata, który urodził się w Nowym Wiśniczu koło Bochni. Tam ukończył liceum technik sztuk plastycznych i tam zrodziły się jego marzenia o dalekich podróżach. Jego rodzina mieszkała w przyzamkowym domu. Wtedy w zamku mieściło się więzienie otoczone wysokim murem i tylko z ich mieszkania na pierwszym piętrze roztaczał się widok na Wiśnicz. Ukształtowała go atmosfera tamtego magicznego miejsca, gdzie tworzyli między innymi malarze Jan Matejko, Juliusz Kossak, Jan Stasiewicz, artysta rzeźbiarz Czesław Dźwigaj i ceramik Eugeniusz Molski. Stamtąd pochodzą również poeci Kazimierz Brodziński, Jan Brzękowski, wybitna artystka Barbara Świątek-Żelazny oraz aktor Wiesław Komasa.

    W rodzinnym Wiśniczu zrodziły się marzenia o dalekich podróżach zainspirowane przez lekcje historii sztuki prowadzone przez malarza Konstantego Sielepina. Nim ruszył w świat daleki, poznał Polskę. Zafascynowały go Bieszczady. Ma nawet rysunek z tamtych lat ukazujący wiatrak w Bieszczadach, w którego wnętrzu na najwyższym piętrze znajduje się pracownia malarska. Nie podjął studiów w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, mimo że przyjęto go bez egzaminu wstępnego, tylko na podstawie jego prac dyplomowych. Uważał, że tylu wybitnych artystów nie miało studiów wyższych, to i jemu są zbędne. Nie dostał się do lotnictwa, o czym bardzo mocno marzył.

    Po dwuletniej służbie wojskowej podjął pracę w rzeszowskim Zelmerze na stanowisku plastyka projektanta. Zamieszkał w Rzeszowie, a więc blisko ulubionych Bieszczadów. W pracy zawodowej osiągnął wiele sukcesów. Stworzył 40 wzorów sprzętu gospodarstwa domowego, z czego ponad 30 weszło do produkcji seryjnej. Jako jedyny w Polsce projektant czterokrotnie zdobył tytuł ˝Teraz Polska˝. Jego biogram umieszczony jest w albumie ˝100 lat wzornictwa przemysłowego w Polsce˝ wydanym przez ASP w Krakowie. Około 1978 r. po raz pierwszy ruszył na podbój świata prywatnie z kolegą i własnym Fiatem 125p. Dotarł wówczas do Holandii, do znajomego górnika. Jechał przez Czechosłowację, NRD, RFN, Luksemburg i Belgię. Również z Zelmeru służbowo wyjeżdżał za granicę na międzynarodowe targi sprzętu gospodarstwa domowego i na międzynarodowe salony samochodowe, gdyż uważał, że istnieje pewne podobieństwo między kształtem odkurzacza i samochodu.

    Rzeszowski podróżnik zwiedził 60 krajów świata na 5 kontynentach. Nieuleczalny romantyk, pasjonat starych cywilizacji ukrytych w dżunglach na niedostępnych wyspach i spalonych słońcem pustyniach, z plecakiem, samotnie, bez żadnych sponsorów przemierza świat. W roku 2013 jako pierwszy Polak od kilkunastu lat odbył podróż do legendarnego, ogarniętego wojną domową, Iraku. Zwiedzając w tym kraju magiczny Babilon, zdobył koronę ziemi starożytnych cudów świata. Z każdej podróży przywozi coś ciekawego. Pamiątek ma już mnóstwo, każda przywołuje jakieś wspomnienie. Chętnie dzieli się nimi z innymi. Stąd jego aktywność na uniwersytecie trzeciego wieku i udział w licznych spotkaniach. Ma bowiem dużo do powiedzenia na temat krajów, które zwiedził, ale przede wszystkim cudownych zabytków starożytnego świata, które zobaczył na własne oczy.

    Pasja odzwierciedla wartościowość człowieka. Pasjonaci są może trochę szaleni, czasami nierozumiani, ale są wyjątkowi. I tak wyjątkowy jest rzeszowski podróżnik Marian Krzywda. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Dariusz Cezar Dziadzio - Oświadczenie z dnia 05 lutego 2014 roku.


132 wyświetleń

Zobacz także: