Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego (druk nr 289).


Poseł Andrzej Dera:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec proponowanej zmiany ustawy Kodeks postępowania karnego, którą przygotował Senat.

    Projekt ustawy stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Powinnością polskiego parlamentu jest dostosowanie przepisów, które zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny jako niezgodne z konstytucją, do stanu zgodności z konstytucją. W tym miejscu chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować Senatowi, że zajmuje się generalnie wszystkimi tymi sprawami. Szczególnie chciałbym podziękować tym senatorom, którzy w tej konkretnej sprawie podjęli trud przygotowania projektu ustawy i dostosowania Kodeksu postępowania karnego, konkretnego artykułu, do ostatniego orzeczenia w tej sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

    Nie będę odnosił się tutaj do samej treści orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, bo w bardzo dokładny sposób zrobił to pan senator, tu już nie można nic więcej dodać, nic ująć. Wszystkie aspekty tego orzeczenia zostały wskazane przez pana senatora. Zasadą jest to, żeby dostosowywać system prawa do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Odniosę się jedynie do ostatnich sformułowań, tego, co w tym projekcie jest robione. Otóż jest to propozycja, aby to wykonanie orzeczenia z dnia 18 października 2011 r. polegało na zmianie brzmienia art. 632a K.p.k. Skoro przepis ten dopuszcza w istocie odstępstwo od zasady, która została przyjęta w art. 632 K.p.k., a zarazem reguluje kwestię rozdziału kosztów procesu w razie umorzenia postępowania, to zasadna jest taka modyfikacja jego treści, aby na jego podstawie w sprawach rozpoznawanych w trybie publiczno-skargowym sąd władny był zasądzić koszty nie tylko od oskarżonego, ale także od Skarbu Państwa. Obecnie jest to możliwe jedynie w sprawach z oskarżenia prywatnego. Stąd też oba tryby zostały w treści art. 632a K.p.k. wyraźnie wyodrębnione.

    Po dokonaniu tej zmiany, tej nowelizacji, rozróżnienie to straci jakiekolwiek znaczenie, gdyż projektowane brzmienie już go nie uwzględnia. Ostatecznie więc to sądy będą podejmowały decyzje co do potrzeby rozstrzygnięcia o kosztach procesu wedle zmienionego przepisu art. 632a K.p.k., a nie art. 632 pkt 2 K.p.k., w szczególności zaś co do obciążenia Skarbu Państwa kosztami zastępstwa procesowego poniesionymi przez pokrzywdzonego lub oskarżyciela posiłkowego, i to bez względu na tryb, w jakim toczyło się postępowanie. Nasz klub jest za skierowaniem tego projektu do dalszych prac w komisjach parlamentarnych. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Andrzej Dera - Wystąpienie z dnia 25 kwietnia 2012 roku.


56 wyświetleń

Zobacz także: