Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny wykonawczy (druk nr 2874).


Poseł Andrzej Dera:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pani Minister! W imieniu Klubu Parlamentarnego Sprawiedliwa Polska mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko wobec projektowanej nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego.

    Celem tej ustawy jest dostosowanie prawa polskiego do wymagań wynikających z wyroków wydawanych przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Były tu przywołane sprawy Piechowicza przeciwko Polsce oraz Horycha przeciwko Polsce. Trybunał w obu przywołanych orzeczeniach stwierdził, że w przedmiotowych sprawach doszło do naruszenia postanowień Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, w szczególności polegającego na zbyt długim stosowaniu wobec skarżących tzw. reżimu więźnia niebezpiecznego oraz nałożeniu na nich nieproporcjonalnie surowych środków, wykraczających poza uzasadnione wymogi bezpieczeństwa w zakładzie penitencjarnym.

    To są na tyle ważne orzeczenia Trybunału - to też jest istotne, że Polska przegrała te dwie sprawy i musieliśmy zapłacić odszkodowania - że jest potrzeba dyskusji i uregulowania tego w polskim Kodeksie karnym wykonawczym. Jeżeli przegrywamy, to powstaje niezbyt chlubny obraz Polski. A przypomnę, że są to orzeczenia wydawane przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, mówimy tu o prawach człowieka. Nie godzi się, aby dzisiaj, w XXI w. prawa człowieka, nawet wtedy gdy dotyczy to więźniów, nie były przestrzegane. Dlatego naszym zdaniem to przedłożenie jest ważne i ważne jest to, żebyśmy nad tym przedłożeniem pracowali, bo to są moim zdaniem potrzebne zmiany.

    Niepokoi mnie jedna rzecz. Jest to mimo wszystko bardzo specyficzna i bardzo trudna materia i dziwi mnie, że to posłowie zajmują się tak skomplikowanym i tak trudnym zagadnieniem. Moim zdaniem to jest kwestia rządu, to rząd powinien przedkładać tego typu rozwiązania. Powiem szczerze, że jako parlamentarzysta przejrzałem sobie opinie i ze zdumieniem stwierdziłem, że nie ma do tego stanowiska rządu. A jednak, cokolwiek byśmy powiedzieli, Kodeks karny wykonawczy, kwestia zadań penitencjarnych państwa to jest sprawa rządu, to jest zadanie państwa, w szczególności ministra sprawiedliwości. Powiem szczerze, że zdumiewa mnie fakt, że tak ważną materią zajmują się posłowie, a nie zajmuje się nią minister sprawiedliwości. Ja nie wiem, co jest powodem tego, że robią to posłowie, a nie robi tego minister.

    A jeszcze bardziej martwi mnie to - bo możemy nawet założyć, że posłowie są lepsi niż ministerstwo, to czasami może się zdarzać, tak to tu wygląda - że nie ma tu opinii ministra. Dlaczego jej nie ma? Powiem szczerze, że nie wiem, dlaczego w materiałach, w druku sejmowym tego nie ma, dlaczego posłowie, którzy zajmują się tą sprawą, nie otrzymali stanowiska rządu. Dla mnie to powinno być jasne, że jest projekt ustawy, jest uzasadnienie i jest stanowisko rządu, wtedy mamy wszystko. Tutaj brakuje tej ważnej rzeczy. Ja myślę, pani marszałek - to tak generalnie, na przyszłość - że marszałek powinien jednak w takich sytuacjach wymagać stanowiska rządu. To nie może być tak, że przygotowując się do tak ważnej debaty i mając na uwadze tak ważne zagadnienia, zastanawiamy się, a co rząd na ten temat...

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Pani minister będzie występowała.

    Poseł Andrzej Dera:

    Ale ja mówię o materiałach. Pani marszałek, to jest druk sejmowy, tam powinny być opinie. Jeśli chodzi o inne projekty, to np. opinie organów konstytucyjnych czy innych są wymagane, a tutaj mamy materię, która należy do rządu, a opinii rządu nie ma. Ale to już może tyle marudzenia. W każdym razie uważam, że to jest ważna sprawa i powinno to być dostarczane w materiałach dla posłów.

    Mając na względzie te kwestie, o których mówiłem wcześniej, uważamy, że nad tym projektem trzeba pracować, trzeba się nad tym głęboko zastanowić, tak żebyśmy w przyszłości nie musieli być uczestnikiem takich postępowań, a w szczególności przegrywać spraw w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Andrzej Dera - Wystąpienie z dnia 27 listopada 2014 roku.


52 wyświetleń

Zobacz także: