Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (druk nr 238).


Poseł Andrzej Dera:

    Panie marszałku, stanowisko klubu.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić stanowisko naszego klubu odnośnie do projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

    Jeżeli chodzi o główną ideę tej ustawy, ona zasługuje na uznanie. Rzeczywiście trzeba w polskim parlamencie przeprowadzić poważną debatę i podjąć prace nad tym, żeby osoby, które mają mieszkanie, mogły z niego korzystać i nie było możliwości pozbawiania ich właściwych warunków do egzystencji. To jest ochrona rodziny, to jest ochrona osób, które tam zamieszkują. Mają do tego prawo i powinniśmy to zachować.

    Natomiast ta ustawa jest bardzo nieprecyzyjna i bardzo niebezpieczna i trzeba nad nią bardzo mocno popracować i stworzyć konkretne zabezpieczenia, żeby nie wypaczyła ona tej dobrej intencji, która legła u podstaw stworzenia tego projektu.

    Podam prosty przykład: spółdzielnie mieszkaniowe i osoby, które przestają płacić. Kto będzie płacił za sąsiadów, którzy w tym momencie przestaną płacić, bo nikt ich z tych mieszkań nie wyrzuci? Ci, którzy płacą? Jest bardzo ciekawe zjawisko, że bardzo często jest niestety tak, iż nie płacą ci, którzy mają, a ci, którzy wiążą koniec z końcem, starają się honorowo płacić. Niestety bez tych zabezpieczeń, bez takiego bezpiecznika jest to bardzo niebezpieczne. Bo kto w pewnym momencie będzie płacił? A to tak naprawdę będzie zachęcało do niepłacenia. Trzeba ten projekt naprawdę zabezpieczyć, tak jak zresztą mówił też tutaj pan premier - też bardzo słuszne uwagi. A więc jest w tej ustawie wiele bardzo niebezpiecznych elementów.

    Jak mówię, idea jest dobra, ale jest konieczna praca w komisjach sejmowych, żeby stworzyć właśnie takie zabezpieczenia, żeby po prostu uratować główną ideę, bo ona jest warta ratowania i warta pracy polskiego parlamentu, żeby stworzyć system spójny, system logiczny, system, który z jednej strony daje gwarancje dłużnikom, ale z drugiej strony zabezpiecza też wierzycieli, bo o wierzycielach nie można tutaj zapominać.

    Bo tak naprawdę kogo dotyczy ta ustawa? Dłużników, tych, którzy z jakichś powodów nie płacą. To jest bardzo istotny element. Bo trzeba, tak jak mówił pan premier - to szersze pojęcie - spojrzeć na warunki mieszkaniowe, na tworzenie konkretnych lokali. Natomiast tutaj mamy już inną sytuację. To dotyczy dłużników, którzy z jakichś powodów zalegają, nie płacą i wszczęta jest egzekucja. I tu jest mowa o tym, że w tym projekcie są pewne zasady, które będą musiały być przestrzegane, czyli, krótko mówiąc, wierzyciel nie będzie mógł tego egzekwować.

    Tak że, Wysoka Izbo, nasz klub opowiada się za dalszą pracą nad tym projektem, jesteśmy za skierowaniem go do odpowiedniej komisji. Mogę zapewnić, że aktywnie włączymy się w prace nad tym, aby z tej Izby wyszła ustawa, która rzeczywiście będzie realizowała ideę, jaka legła u podstaw przedłożenia tego projektu. Dziękuję bardzo.



Poseł Andrzej Dera - Wystąpienie z dnia 11 kwietnia 2012 roku.


89 wyświetleń

Zobacz także: