Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Marek Polak:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Panie i Panowie Posłowie! Jak wszyscy wiemy, z dniem 1 stycznia br. samorządy na mocy ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach zyskały nowe kompetencje, ale i nałożono na nie szereg obowiązków, do realizacji których muszą przygotować się na przestrzeni najbliższych 18 miesięcy. Ciąży na nich obowiązek przygotowania stosownych uchwał, przeprowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnych, zorganizowania metod odbierania i przetwarzania odpadów, a także budowa, utrzymanie i eksploatacja regionalnych instalacji przetwarzających odpady. Muszą też systematycznie, pod rygorem precyzyjnie określonych kar pieniężnych, dokonywać corocznej analizy dotyczącej gospodarki odpadami i składać sprawozdania z tego zakresu.

    Chciałbym zapytać pana ministra: Na jaką pomoc, na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć samorządy? Z jakich programów mogą korzystać w procesie dostosowywania się do nowych przepisów? Pytam z obawy, czy koszt realizacji wspomnianych zadań nie zostanie przeniesiony na mieszkańców gmin, bo w ślad za tą ustawą, jak wiemy, nie poszły żadne środki finansowe.

    Czy samorządy przygotowują bądź podejmują już stosowne uchwały? Jakie wybierają sposoby naliczania opłat? W tym zakresie, jak wiadomo, mają bardzo dużą swobodę, naliczając albo na osobę, albo na gospodarstwo niezależnie od ilości produkowanych odpadów.

    Proszę powiedzieć: Czy na terenie kraju istnieje wystarczająca liczba specjalistycznych zakładów przetwarzających odpady, pozwalających samorządowcom osiągnąć wymagany poziom odzysku, recyklingu i przygotowania do ponownego użycia, za niedotrzymanie którego grożą bardzo surowe kary pieniężne? Dziękuję państwu za uwagę. (Oklaski)



Poseł Marek Polak - Wystąpienie z dnia 01 marca 2012 roku.


63 wyświetleń

Zobacz także: