Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Marek Polak:

    Dziękuję bardzo.

    Szanowny Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! W październiku bieżącego roku, jak wszyscy wiemy, Rada Europejska przyjęła nowe ramy polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030, w których zdaniem polskiego rządu uwzględnione zostały postulaty zgłaszane przez nasz kraj. A jeśli wierzyć doniesieniom prasowym, to warunkiem ich uwzględnienia była zgoda Polski na realizację założeń pakietu klimatycznego.

    Jednak wskazane w pakiecie ograniczenie emisji dwutlenku węgla i wysoki udział energii ze źródeł odnawialnych to ogromne i kosztowne wyzwanie, znacznie obniżające rentowność i konkurencyjność nie tyko naszej, ale i europejskiej gospodarki, przy jednoczesnej perspektywie drastycznego wzrostu cen energii, szczególnie po roku 2030.

    Chciałbym zapytać pana ministra, czy nasz kraj jest w stanie udźwignąć obciążenia wynikające z założeń pakietu klimatycznego i czy uwzględnione zostały takie czynniki, jak pierwotny poziom emisji CO2, poziom rozwoju gospodarczego i udział rodzimych paliw kopalnych, zapewniających bezpieczeństwo energetyczne kraju. Proszę również powiedzieć, czy istnieją jakiekolwiek wymierne dane krajowe bądź unijne, mówiące o tym, że podejmowane działania rzeczywiście ograniczają ocieplanie się klimatu. Dziękuję za uwagę.



Poseł Marek Polak - Wystąpienie z dnia 27 listopada 2014 roku.


76 wyświetleń

Zobacz także: