Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Informacja rządu o stanie lasów oraz o realizacji ˝Krajowego programu zwiększania lesistości˝ w 2010 r. (druk nr 45) wraz ze stanowiskiem Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (druk nr 117).


Poseł Józef Rojek:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! Drodzy Leśnicy! Przede wszystkim na samym początku chciałbym podziękować wszystkim leśnikom, i w mundurach, i nie w mundurach, za ich pracę. Ale chciałbym przede wszystkim podziękować za to, że w tamtej kadencji gremialnie przyjeżdżali tutaj, pod Sejm, zorganizowani przez mądrych ludzi, po to, żeby wesprzeć nasze wysiłki w tym, żeby lasy pozostały w takiej strukturze organizacyjnej, w jakiej są. I za to dziękuję.

    Natomiast chciałbym zapytać i dotknąć tematu CO2. Wiadomo, że konsumentem CO2 jest las. Od pana sprawozdawcy usłyszałem, że 1 mld t pochłania las w ciągu roku. Panie ministrze, chciałbym zapytać: Na ile ten argument jest przekonywający, jeśli chodzi o urzędników Unii Europejskiej, aby Rzeczpospolita Polska z tego coś miała? Bo to jest istotna rzecz. Co to znaczy asymilacja miliarda ton, jak się to ma do tych darmowych przydziałów i naszych kosztów związanych z absurdem wiążącym się z tym pochłanianiem emisji CO2? Chcę tu dodać, że Europa po prostu zacisnęła sobie pętlę na szyi i z tym się boryka, i nie może z tego wyjść. Jak się w tej sytuacji mają lasy? Jak się w tej sytuacji ma ministerstwo? Czy wskaźniki, które ma, są argumentem i kartą przetargową? I czy czyni takie starania wobec Brukseli? Bo to jest istotne. Nie mówię tego odnośnie do pana osoby, ale całego rządu, bo uważam, że jest to istotna karta przetargowa dla nas, Polski. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Józef Rojek - Wystąpienie z dnia 25 stycznia 2012 roku.


58 wyświetleń

Zobacz także: