Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Andrzej Kania:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W niedzielę 2 października bieżącego roku w Gminnym Ośrodku Kulturalno-Oświatowym w Lelisie w powiecie ostrołęckim odbyło się kolejne, już piętnaste, Kurpiowskie Granie, czyli XV Regionalny Przegląd Harmonistów i Skrzypków Ludowych. 16 marca 1997 r. odbył się w Lelisie I Regionalny Przegląd Harmonistów i Skrzypków Ludowych pod nazwą ˝Kurpiowskie Granie˝. Wzięło w nim wtedy udział dwudziestu dwóch muzykantów. W tym roku w Kurpiowskim Graniu ogółem wystąpiły 63 osoby: 11 skrzypków, 37 muzykantów grających na harmonii pedałowej i 15 grających na harmonijce ustnej. W tegorocznym XV jubileuszowym muzykowaniu odstąpiono od zasady konkursu, by połączyć przegląd i obchody jubileuszu.

    W pierwszej części odbyło się przesłuchanie instrumentalistów, którzy zaprezentowali po jednym wybranym utworze, po czym przystąpiono do obchodów piętnastolecia Kurpiowskiego Grania.

    W swoim wystąpieniu, witając wszystkich muzyków i gości, Anna Ogniewska, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kulturalno-Oświatowego w Lelisie, wspominała: Było to tak niedawno - 15 lat temu zastanawialiśmy się w gronie pracowników Gminnego Ośrodka Kulturalno-Oświatowego w Lelisie nad zorganizowaniem takiej folklorystycznej imprezy, żeby była inna niż organizowane w sąsiednich gminach. Pomysłów i planów było wiele. Jednym z pomysłów, i trafnym zapewne, był regionalny przegląd harmonistów i skrzypków ludowych. Postanowiliśmy, że będziemy ocalać od zapomnienia muzykę ludową i pokazywać jej piękno młodym pokoleniom oraz kultywować tradycje naszych praojców. Taki był cel naszego przedsięwzięcia. Aby zrealizować postawione cele, ruszyliśmy w teren. Wyszukaliśmy około 40 muzykantów i nawiązaliśmy bezpośredni kontakt, zapraszając do Lelisa na granie.

    Często na folklor regionu patrzymy przez pryzmat powszechnie znanych zespołów zdobywających laury bądź punktowane miejsca na festiwalach folklorystycznych. Natomiast zapominamy o wielu utalentowanych ˝cichych˝ twórcach i artystach, którzy, choć nie występują na scenie, to jednak ich obecność znaczy bardzo wiele dla zachowania tożsamości regionalnej. I właśnie dzięki Kurpiowskiemu Graniu w Lelisie w ciągu ostatnich lat mogli wystąpić publicznie ci często niedostrzegani harmoniści i skrzypkowie.

    Za sprawą Kurpiowskiego Grania, a tym samym zwiększenia zainteresowania muzyką ludową, w listopadzie 2009 r. w Lelisie przy Gminnym Ośrodku Kulturalno-Oświatowym utworzono Orkiestrę Kurpiowską. W tej chwili w jej skład wchodzi 11 osób grających na harmonii pedałowej, dwóch skrzypków i jedna osoba grająca na bębenku ręcznym. Śpiew wykonuje Mariola Ogniewska. Kierownictwo zespołu sprawują Anna Ogniewska i Jan Kania. W tym roku orkiestra wydała płytę CD, na której znalazło się 20 najbardziej znanych kurpiowskich utworów.

    Z okazji jubileuszu 15-lecia życzę, aby Kurpiowskie Granie w Lelisie nadal rozwijało się i prezentowało muzykantów ludowych. Niech ten przegląd przyczynia się do ochrony tej jakże ważnej dla każdego Kurpia cząstki dziedzictwa. Niech muzyka kurpiowska dzięki także Kurpiowskiemu Graniu rozbrzmiewa jak najgłośniej, zarówno na żywo, jak i odtwarzana z płyt CD czy też za pomocą odtwarzaczy MP4.

    Z okazji jubileuszu 15-lecia Kurpiowskiego Grania z tego miejsca, z mównicy polskiego parlamentu jako poseł Rzeczypospolitej, poseł ziemi kurpiowskiej dziękuję z całego serca wszystkim, którzy przyczynili się i przyczyniają do rozwoju tej ważnej na Kurpiach imprezy muzycznej, jaką jest regionalny przegląd harmonistów i skrzypków ludowych. Przede wszystkim dziękuję pani Annie Ogniewskiej, dyrektorce Gminnego Ośrodka Kulturalno-Oświatowego w Lelisie, pomysłodawczyni i organizatorce wszystkich dotychczasowych 15 spotkań Kurpiowskiego Grania. Dziękuję panu Janowi Kani za muzyczne czuwanie nad Kurpiowskim Graniem, głównemu orędownikowi powstania Orkiestry Kurpiowskiej.

    Nie byłoby pewnie Kurpiowskiego Grania, gdyby nie było zgody władz gminy na tego typu działalność gminnego ośrodka. Dlatego też bardzo dziękuję panu wójtowi Stanisławowi Subdzie i wszystkim radnym gminy Lelis, że wspierają, także finansowo, to, można już powiedzieć, nasze Kurpiowskie Granie. Dziękuję twórcom ludowym, którzy uświetniają Kurpiowskie Granie swoją obecnością oraz prezentacją sztuki ludowej. (Dzwonek) Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przez te 15 lat przyczynili się do uświetniania Kurpiowskiego Grania w Lelisie.

    Te informacje przedstawiam państwu dzięki książce pod tytułem ˝15 lat Kurpiowskiego Grania˝, która została wydana przez gminny ośrodek w Lelisie. Informacje zaczerpnąłem także z biuletynu gminy Lelis. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Oświadczenia.


Poseł Andrzej Kania:

    Dziękuję bardzo, panie marszałku.

    Przekażę wszystkim Kurpiom, szczególnie tym, którzy uczestniczą w Kurpiowskim Graniu. (Oklaski)



Poseł Andrzej Kania - Oświadczenie z dnia 14 grudnia 2011 roku.


97 wyświetleń

Zobacz także: