Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Andrzej Kania:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W tym roku mija 15 lat od założenia Związku Kurpiów, organizacji, która za cel postawiła sobie tak zaszczytne idee jak, po pierwsze, integrowanie Kurpiów i ludzi związanych z regionem, mieszkających zarówno na rdzennej Kurpiowszczyźnie, jak i rozsianych po Polsce i świecie, po drugie, praca organiczna na rzecz rozwoju materialnego i duchowego Kurpiowszczyzny oraz ludzi mieszkających na Kurpiach, po trzecie, ocalenie duchowego i materialnego dziedzictwa kulturowego Kurpiów, przejawiającego się m.in. w sztuce ludowej, obrzędach, mowie, śpiewie i zwyczajach.

    Związek Kurpiów jest ideowym kontynuatorem Związku Puszczańskiego, założonego w 1919 r. przez Adama Chętnika. Zrzesza ludzi związanych z regionem Puszczy Zielonej i Puszczy Białej czy to poprzez urodzenie, czy poprzez zamieszkanie, czy też, a może przede wszystkim, poprzez umiłowanie kurpiowskiej ziemi, naszej małej ojczyzny.

    Obecnie związek liczy kilkaset osób indywidualnych, zgrupowanych w oddziałach powstałych zarówno na rdzennej ziemi kurpiowskiej, jak i poza jej granicami. Posiada także licznych członków zbiorowych i wspierających, w tym samorządy różnych szczebli. Do związku należy szereg placówek oświatowych, poczynając od przedszkoli, a kończąc na wyższych uczelniach, a także zakłady pracy.

    Dzisiaj, po 15 latach swojej działalności, Związek Kurpiów to także, po pierwsze, inicjowanie i organizowanie dni kultury kurpiowskiej, które obchodzone są poza Kurpiowszczyzną, np. w Szczytnie, Mikołajkach, Olsztynie czy nawet Warszawie, po drugie, redagowanie i wydawanie książek, w tym z przedwojennych rękopisów księdza Władysława Skierkowskiego wydano trzy tomy pieśni, obyczajów i obrzędów kurpiowskich pt. ˝Puszcza Kurpiowska w pieśni˝ - bezcenne dzieło o znaczeniu ponadregionalnym, po trzecie, przyznawane od roku 2001 Kurpiki, tj. nagrody prezesa Związku Kurpiów za budzenie tożsamości, ochronę dziedzictwa kulturowego i pracę na rzecz wszechstronnego rozwoju Kurpiowszczyzny, po czwarte, wydawanie dwumiesięcznika regionalnego ˝Kurpie˝, po piąte, organizacja seminariów regionalistów, konferencji naukowych i konkursów, imprez regionalnych promujących Kurpiowszczyznę, po szóste, współpraca z samorządami, placówkami kultury oraz innymi stowarzyszeniami w regionie.

    Jak to jest w zwyczaju na Kurpiach przy ważnych wydarzeniach i uroczystościach, obchody jubileuszu 15-lecia działalności Związku Kurpiów rozpoczęto 16 października mszą świętą, odprawioną w ostrołęckiej farze przez biskupa łomżyńskiego Tadeusza Bronakowskiego. Podczas tej mszy świętej prezes związku Mirosław Grzyb publicznie podziękował Bogu za opiekę nad Związkiem Kurpiów.

    Następnie uroczystości odbywały się 20 października w Lelisie, w połączeniu z II Zjazdem Rodaków i Przyjaciół Ziemi Kurpiowskiej.

    Chcemy podzielić się z wszystkimi radością, że nasz związek przetrwał tyle lat, a mało tego, działał bardzo prężnie - powiedział w Lelisie Mirosław Grzyb. Spotkanie rozpoczęło się od forum kurpiowskich stowarzyszeń regionalnych, podczas którego stowarzyszenia zaprezentowały swoją działalność.

    Ważnymi elementami obchodów 15-lecia Związku Kurpiów był koncert pt. ˝Kurpie w hołdzie księdzu Skierkowskiemu˝, wystawa ˝Wesele kurpiowskie w rysunkach Teresy Ciepierskiej˝ oraz prezentacje wydawnictw regionalnych.

    Podczas uroczystości wyróżniono zasłużonych działaczy Związku Kurpiów nagrodami i odznaczeniami, także państwowymi.

    Z okazji jubileuszu 15-lecia Związku Kurpiów z tego miejsca, z mównicy polskiego parlamentu, jako poseł Rzeczypospolitej, poseł ziemi kurpiowskiej dziękuję z całego serca wszystkim, którzy przyczynili się i przyczyniają się poprzez zaangażowanie i pracę w Związku Kurpiów do zachowania i podtrzymywania kurpiowskiej tożsamości, jej historii i tradycji. Szczególne słowa podziękowania kieruję do pana Mirosława Grzyba, prezesa Związku Kurpiów, za zaangażowanie i trud, za kreowanie całej działalności związku.

    Całemu Związkowi Kurpiów tak normalnie po polsku życzę 100 lat. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Głosy z sali: Brawo! Brawo!)



Poseł Andrzej Kania - Oświadczenie z dnia 15 grudnia 2011 roku.


75 wyświetleń

Zobacz także: