Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Adam Rogacki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Budowa kolei dużych prędkości to jedna ze sztandarowych inwestycji rządu pana premiera Jarosława Kaczyńskiego, rządu Prawa i Sprawiedliwości, dlatego bardzo cieszyliśmy się, że mimo kontestacji wielu inwestycji przygotowanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości ta akurat uzyskała uznanie w rządach naszych następców. I było nam bardzo miło, gdy w 2007 r. podczas exposé mogliśmy usłyszeć zapowiedź prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, że jeszcze w tej kadencji ten projekt przejdzie z fazy studium wykonalności w fazę realizacji. Realizacja miała nastąpić od roku 2011, ale wiemy, że nie jest to realizowane. W międzyczasie rząd przyjął, w 2008 r., stosowny dokument, który zapowiadał budowę od 2014 r. Od 2008 r. obecny tu pan marszałek, ówczesny minister infrastruktury obiecywał nam, że pojedziemy koleją dużych prędkości.

    Kolej dużych prędkości to nie tylko szansa na szybkie skomunikowanie największych miast Polski - Poznania, Łodzi, Wrocławia, Warszawy, ale także szansa dla takich subregionów, jak aglomeracja kalisko-ostrowska, szansa dla Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego na szybkie połączenie z tymi miastami, ze stolicą, również szansa na rozwój. I nie kto inny, tylko pan wiceminister Massel jeszcze miesiąc temu mówił o tym, że polska kolej dużych prędkości stanowić będzie element europejskiego systemu kolei, a regionalne przystanki stworzą szansę na aktywizację regionów.

    Na początku listopada Rada Ministrów przyjęła stosowny dokument, który przybliżał nas do tej inwestycji. Bardzo się cieszyliśmy, że wieloletni program inwestycji kolejowych na lata 2011-2013 zawierał projekt budowy kolei dużych prędkości. I wielkie zdziwienie, a także zbulwersowanie nie tylko parlamentarzystów, ale również samorządowców czy mieszkańców wielu regionów Polski, spowodowała informacja pana ministra Sławomira Nowaka przekazana opinii publicznej przy okazji konferencji prasowej Akcja ˝Zima˝, że rząd wycofuje się z tej inwestycji. (Dzwonek)

    Stąd pytania: Na podstawie jakich dokumentów, założeń, analiz pan minister Sławomir Nowak podjął taką decyzję? Czy prawdą jest, że Rada Ministrów podjęła już decyzję o wycofaniu się z realizacji budowy kolei dużych prędkości i przesunęła to na okres po 2030 r.? I czy na dzień dzisiejszy nadal obowiązuje uchwała Rady Ministrów z 2008 r. dotycząca przyjęcia strategii ponadregionalnej w sprawie budowy i uruchomienia przewozów kolejami dużych prędkości, czy została ona zmieniona? A jeśli tak, to czy jest to decyzja ostateczna?



Poseł Adam Rogacki - Zapytanie z dnia 21 grudnia 2011 roku.


162 wyświetleń

Zobacz także: