Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 i 15 punkt porządku dziennego:



   14. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (druki nr 3462 i 3600).
  15. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o:
     - senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa,
     - przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw
   (druki nr 2605, 3018 i 3601).


Poseł Krystyna Szumilas:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Ustawa Ordynacja podatkowa jest aktem prawnym o fundamentalnym znaczeniu dla stosowania prawa podatkowego i sposobu podejścia przez organy podatkowe do podatnika. Uproszczone, jasne i nowocześniejsze prawo podatkowe sprzyja nie tylko prowadzeniu działalności gospodarczej, ale również rozwojowi gospodarczemu kraju. Uproszczone, jasne i unowocześnione prawo podatkowe jest potrzebne nie tylko przedsiębiorcom, ale też zwykłym podatnikom. Ma również niebagatelne znaczenie dla wizerunku państwa prawa, państwa przyjaznego obywatelom, do którego obywatele mają zaufanie. Rozwiązania proponowane w projektach ustaw, nad którymi dzisiaj debatujemy, opierają się właśnie na zasadzie zaufania państwa do obywatela, zdecydowanie upraszczają, unowocześniają i porządkują przepisy podatkowe, a ponadto doprecyzowują niejasności oraz wprowadzają informatyzację procedur podatkowych, usuwają niedogodności i ograniczenia często sygnalizowane jako utrudniające rozliczenia z organami skarbowymi czy odbierane jako - nazwę to potocznie - ˝gnębiące˝ podatnika.

    Te zmiany proponowane w projektach są - chcę tutaj bardzo mocno to podkreślić - przede wszystkim korzystne właśnie dla podatników. Warto więc wskazać kilka szczegółowych rozwiązań, które są oczekiwane przez podatników i naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą. Przede wszystkim jest to wprowadzona projektem prezydenckim zasada in dubio pro tributario, która gwarantuje, iż w przypadku kilku różnych interpretacji obowiązujących przepisów prawa stosowana będzie ta, która jest korzystniejsza dla podatnika. Mając więc kilka interpretacji, co nie jest dzisiaj zjawiskiem incydentalnym, w decyzji urzędu zostanie przyjęta wykładnia korzystniejsza dla podatnika.

    Korzystne dla firm są również zmiany w podatkach dochodowych znoszące obowiązki biurokratyczne związane chociażby z ustalonymi terminami płatności w umowach handlowych, chodzi o tzw. zatory płatnicze, oraz rezygnacja z konieczności składania wyjaśnień w przypadku składania korekty deklaracji.

    Inną korzystną zmianą - to już w projekcie rządowym - ułatwiającą kontakty podatnika z organami podatkowymi jest wprowadzenie pełnomocnictwa ogólnego w sprawach podatkowych. Będzie ono składane tylko raz i będzie uprawniać do reprezentowania we wszystkich sprawach podatkowych i przed wszystkimi organami, w tym samorządowymi. Warto przypomnieć, że obecnie pełnomocnictwo trzeba składać odrębnie dla każdej sprawy.

    Na szybszą i bardziej efektywną analizę danych, skrócenie czasu kontroli i ograniczenie zaangażowania czasu podatnika wpłynie na pewno wprowadzenie rozwiązań informatycznych przy kontroli ksiąg podatkowych. Korzystne jest, jak to zaproponowano w projekcie, wprowadzanie tych zmian stopniowo, co da małym firmom czas na przygotowanie się na nie.

    Ułatwieniem będzie również wprowadzenie zasady rozliczania podatku VAT w urzędzie skarbowym, w którym rozlicza się podatek dochodowy, czyli tzw. ujednolicenie właściwości miejscowej urzędów skarbowych. Praktyczne znaczenie dla zwykłych podatników będą miały przepisy, które umożliwiają dokonywanie płatności podatków przez członków rodziny czy też za pomocą karty płatniczej. Bonusem dla uczciwych będzie obniżenie stawki odsetek za zwłokę do połowy podstawowej stawki w przypadku, gdy podatnik samodzielnie ujawni zaległości podatkowe w terminie 6 miesięcy i je zapłaci.

    Oczekiwanym przez podatników rozwiązaniem jest wprowadzenie możliwości złożenia grupowego wniosku o interpretację dla wszystkich kontrahentów. Utworzenie rejestru zastawów skarbowych i ich nieodpłatne udostępnienie przez Internet wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa obrotu. Każdy będzie mógł sprawdzić, czy rzecz ruchoma, podobnie jak to jest dzisiaj z nieruchomościami, jest obciążona zastawem, czy też nie.

    W projekcie są też konieczne zmiany w związku z implementacją dyrektywy o wymianie informacji podatkowych oraz ze wskazaniami Trybunału Konstytucyjnego dotyczącymi potrzeby stworzenia kanału szybkiej informacji o wydanej interpretacji podatkowej. (Dzwonek)

    Klub Platformy Obywatelskiej poprze projekty zmian Ordynacji podatkowej. Dobrze, że Sejm szybko zajął się procedowaniem nad tymi projektami i zostanie to uchwalone jeszcze w tej kadencji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Krystyna Szumilas - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.


43 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Krystyna Szumilas - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie rządowego programu na lata 2015-2018...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krystyna Szumilas - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krystyna Szumilas - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krystyna Szumilas - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy