Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz niektórych innych ustaw (druki nr 3150 i 3359).


Poseł Krystyna Szumilas:

    Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! Banki spółdzielcze dobrze wykorzystały szansę, jaką dały im nowa rzeczywistość gospodarcza oraz członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Respektując wartości, na których opiera się idea spółdzielczości, i wykorzystując swoje 150-letnie doświadczenie w świadczeniu usług bankowych, na trwałe wpisały się w system bankowości w Polsce. Prowadzony od kilku lat proces konsolidacji organizacyjnej i kapitałowej wzmocnił pozycję banków spółdzielczych w sektorze bankowym, poprawił efektywność ich działania. Banki spółdzielcze są dzisiaj bankami bezpiecznymi, świadczącymi usługi na rzecz środowiska lokalnego wszędzie tam, gdzie działalność innych banków jest ograniczona, gdzie nie docierają one ze swoją ofertą.

    Banki spółdzielcze łączą w swojej działalności wymagania biznesu, ale również działają na rzecz lokalnych inicjatyw społecznych, wspierają imprezy sportowe, artystyczne czy kulturalne, wpływają na rozwój kapitału ludzkiego, przede wszystkim w małych miejscowościach, na wsiach i w małych miasteczkach. Dzisiaj banki spółdzielcze są bankami nowoczesnymi, dbającymi o bezpieczeństwo klienta, wprowadzającymi nowe produkty dostosowane do potrzeb lokalnych, więc moglibyśmy zadać sobie pytanie, dlaczego zmieniana jest ustawa, swoisty kodeks banków spółdzielczych. Otóż dzisiejsza dyskusja wynika z konieczności wykonania prawa Unii Europejskiej. Proponowane w projekcie ustawy zmiany pozwolą bankom spółdzielczym na dalsze zaliczanie udziałów do funduszu podstawowego, tutaj banki otrzymają możliwość odmowy wypłaty udziałów lub przesunięcia terminu ich wypłaty w ściśle określonych sytuacjach. Dyskutowaliśmy na posiedzeniach podkomisji i komisji o tym, jak ten problem rozwiązać, aby również chronić interesy udziałowców. Decyzje regulujące będą miały charakter dobrowolny i będą mogły być, tak jak powiedziałam, podejmowane w ściśle określonych sytuacjach. Ustawa wprowadza również przepisy umożliwiające powołanie systemu ochrony instytucjonalnej, tzw. IPS, w ramach którego trzeba będzie wypełnić obowiązek wzajemnego gwarantowania zobowiązań. W trakcie prac podkomisji i komisji na wniosek klubów Platformy Obywatelskiej i PSL zaproponowaliśmy przyjęte później przez komisję poprawki pozwalające na powołanie innych form systemu ochrony instytucjonalnej, jakimi są tzw. zrzeszenia zintegrowane. Warunki powołania tych zrzeszeń były szeroko dyskutowane i posłowie zdecydowali, aby dać bankom spółdzielczym możliwość wybrania systemu ochrony instytucjonalnej, czy to IPS, czy też zrzeszenia zintegrowanego.

    Klub Platformy Obywatelskiej proponuje wprowadzenie jeszcze dwóch poprawek, myślę, że korzystnych dla banków spółdzielczych, dotyczących zrzeszenia zintegrowanego. Otóż pierwsza poprawka dotyczy art. 22o ust. 5 i mówi o tym, że wraz z decyzją w sprawie zatwierdzenia umowy zrzeszenia zintegrowanego Komisja Nadzoru Finansowego wydaje decyzję o zezwoleniu na stosowanie w zrzeszeniu zintegrowanym niższego współczynnika procentowego wpływów i wpływów od depozytów składanych przez zrzeszone banki spółdzielcze w banku zrzeszającym. Druga poprawka dotyczy art. 1 pkt 14 projektu, czyli zapisu nowego art. 22u, w którym proponujemy (Dzwonek) dodać zdanie drugie w brzmieniu: Zakres odpowiedzialności uczestnika zrzeszenia zintegrowanego za zobowiązania wynikające ze wsparcia płynności i wypłacalności innych uczestników zrzeszenia zintegrowanego nie może przekroczyć jego udziałów w środkach zgromadzonych w funduszu pomocowym. Myślę, że również korzystne dla banków spółdzielczych jest rozwiązanie mówiące o tym, że banki będą wpłacały 50% na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a 50% na tzw. IPS, to w stosunku do projektu rządowego zmniejszy obciążenia finansowe banku. Dziękuję bardzo.



Poseł Krystyna Szumilas - Wystąpienie z dnia 13 maja 2015 roku.


62 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Krystyna Szumilas - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie rządowego programu na lata 2015-2018...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krystyna Szumilas - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krystyna Szumilas - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krystyna Szumilas - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy