Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (druki nr 3187 i 3267).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Stanisław Huskowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przede wszystkim chciałbym podziękować klubom, które bądź wsparły ten drobny poselski projekt ustawy, bądź - jak klub Prawa i Sprawiedliwości - oświadczyły, że nie będą mu przeciwne.

    Projekt rzeczywiście jest niewielki, przyczynia się do tego, że wielu posłów zadaje pytania związane z tą materią. Na pewno nie na wszystkie jestem w stanie odpowiedzieć. W szczególności panu posłowi Ajchlerowi chciałbym powiedzieć, że być może na pytania, które zadał pan poseł, właściwy minister odpowie jutro w ramach spraw bieżących. Cierpliwości, proszę poczekać do jutra.

    (Poseł Romuald Ajchler: Może dzisiaj.)

    W takim razie zachęcam do rozmów w kuluarach już dzisiaj.

    Natomiast ˝Narodowy program przebudowy dróg lokalnych˝, którego drugi etap kończy się właśnie w tym roku, ma mieć swoją kontynuację - jest taka deklaracja Rady Ministrów - w nowej odsłonie, w nowym ministerstwie, które miało być za to odpowiedzialne, jeżeli parlament przyjmie projekt ustawy, nad którym dzisiaj debatujemy. Jeśli chodzi o charakter tego planu, to ma on być dosyć podobny do tamtego. Znaczy to, że przynajmniej wstępne założenia są takie, że również w 50% będzie finansowany z budżetu państwa, a 50% dołożą samorządy. Natomiast prace nad związanym z tym projektem ruszą pełną parą dopiero po uchwaleniu ustawy przez parlament, bo wcześniej trudno debatować na ten temat, choć w tej sprawie np. już w przyszłym tygodniu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju odbędzie się kolejne spotkanie z przedstawicielami samorządów powiatowych, ze Związkiem Powiatów Polskich.

    Oczywiście póki nie ma tego programu, nie można jednoznacznie odpowiedzieć, że będzie on taki sam, że zasady będą takie same, że kwoty przeznaczane na program w kolejnych latach będą podobne jak np. w tym roku, a więc w 2015 r., czyli 1 mld zł rocznie. Musi powstać program, w którym - jak bywa z programami wieloletnimi - na następne lata zostaną założone pewne kwoty roczne, podejrzewam, że będzie to 1 mld zł rocznie, bo tak się mówi. Dotychczas było oczywiście tak, że kwota realizacji, było tak zarówno na pierwszym, jak i na drugim etapie realizacji tego programu, była zapisywana każdorazowo w budżecie państwa na następny rok. W związku z tym to, ile faktycznie będzie w kolejnych latach, okaże się podczas uchwalania ustawy budżetowej, gdy posłowie przyszłej kadencji będą podejmowali takie decyzje. Program będzie miał tylko określone założenia, a kwoty będą tam wpisywane, zresztą zapewne będzie to wyglądać podobnie jak w przypadku dotychczasowej realizacji, czyli będzie to wpisywane w rezerwę celową, bo te pieniądze znajdują się w rezerwie celowej w budżecie państwa.

    Przy okazji pan poseł Zbrzyzny mówił o natężeniu ruchu, o wielkości sieci, przytoczył hasło ˝tiry na tory˝. Rzeczywiście mamy z tym problem, oby tylko taki problem, w cudzysłowie. Mamy dużo firm przewozowych, mamy ich ok. 30 tys., 165 tys. pojazdów i to jest rzeczywiście bardzo duża flota. Natomiast Polska inny ma charakter niż Szwajcaria, jeśli chodzi o wielkość kraju i sieci. Szwajcaria mogła sobie pozwolić na taki program i go realizować go z żelazną konsekwencją. U nas jest bardzo dużo przejść granicznych, przez które przejeżdżają tiry, zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie, również na południu. W związku z tym nie ma dwóch czy trzech tras tranzytowych, w ramach których taki program dałoby się w sposób prosty wprowadzić. Nasze koleje, drogi żelazne w Polsce mają 19 tys. km, a więc ten projekt mimo podejmowanych prób nie jest taki prosty.

    Jeśli chodzi o badania natężenia ruchu, to rzeczywiście natężenie ruchu jest badane co 5 lat, ostatnio było ono badane w 2010 r. Badania natężenia ruchu są już zatem w trakcie i jesienią, w październiku 2015 r., jak mi podszepnął pan minister Rynasiewicz, powinny być dostępne pierwsze informacje w tej sprawie.

    Dziękuję bardzo Wysokiej Izbie za debatę i chociaż jest to projekt poselski, w imieniu rządu proszę o jego przyjęcie.



Poseł Stanisław Huskowski - Wystąpienie z dnia 08 kwietnia 2015 roku.


42 wyświetleń

Zobacz także: