Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych (druki nr 2614 i 2757).


Poseł Krystyna Ozga:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Problematyka, nad którą dzisiaj się pochylamy, dotyczy funkcjonowania komisji lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Jest ona na tyle ważna, że wymaga nadania rangi ustawowej przepisom statuującym ich funkcjonowanie.

    Specyfika zadań i zagrożeń zdrowia i życia funkcjonariuszy powoduje, a wręcz nakazuje konieczność istnienia odrębnego pionu orzecznictwa lekarskiego w resorcie spraw wewnętrznych. Należy w tym miejscu wspomnieć także o Służbie Więziennej podległej ministrowi sprawiedliwości oraz o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

    Panie Posłanki! Panowie Posłowie! Służba w Policji i Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej to nie 8-godzinna praca za biurkiem. Służba w tych jednostkach związana jest ze stałym narażaniem zdrowia, a nierzadko życia. Wymaga stałej dyspozycyjności, zmiennego rytmu dobowego, stałej i pełnej sprawności psychofizycznej. Stąd komisje lekarskie, jako główny ich priorytet, mają zapewnić dobór kandydatów do służby, oceniać stan zdrowia kandydatów i pełniących służbę funkcjonariuszy. Chociaż w stanie prawnym na dzień dzisiejszy istnieją przepisy rangi ustawowej, to nie regulują one problematyki komisji lekarskich, ich organizacji, właściwości i trybu postępowania w sprawach orzecznictwa lekarskiego. Ta na pierwszy rzut oka błaha sprawa w wielu przypadkach ma znaczenie kluczowe.

    Przepisy poszczególnych ustaw pragmatycznych odsyłają do uregulowania tej materii w rozporządzeniach, co, nie jest niestety, rzeczą wystarczającą. Skoro jednym z podstawowych kryteriów przyjęcia kandydata do służby jest jego stan zdrowia, to bez wątpienia kwestie te muszą znaleźć odzwierciedlenie w materii rangi ustawowej. Projekt, obok już sprawdzonych rozwiązań, dookreśla zakres właściwości rzeczowej komisji lekarskich, rozszerzając je np. o pracowników i kandydatów do pracy w wywiadzie skarbowym. Regulacji i poszerzeniu pojęciowemu uległo również ustalenie stopnia uszczerbku na zdrowiu. Odnosi się to do wszystkich kategorii funkcjonariuszy i pracowników służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, Służby Więziennej czy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Projekt przewiduje objęcie właściwością orzeczniczą komisji lekarskich także osób niebędących funkcjonariuszami, które poniosły uszczerbek na zdrowiu, udzielając pomocy funkcjonariuszowi podczas wykonywania czynności służbowych.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Projekt przewiduje dwie instancje komisji: rejonowe komisje lekarskie oraz Centralną Komisję Lekarską. Ta ostatnia nie będzie tylko rozpatrywać odwołania i udzielać konsultacji, ale także ma współpracować z instytucjami naukowo-lekarskimi. Jeżeli chodzi o tryb skierowania do komisji lekarskiej, to zasadniczo nie różni się on od dotychczasowych regulacji. W zakresie kontroli sądowej orzeczeń zauważyć należy, że projekt pozostawia bez zmian aktualny stan prawny w tym zakresie. W związku z rozszerzoną właściwością komisji lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych o kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do służby z powodu choroby lub prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego przez funkcjonariuszy służb zostały odpowiednio uzupełnione przepisy ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu oraz ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego.

    Wysoka Izbo! Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego, w którego imieniu miałam zaszczyt przemawiać, opowiada się za przyjęciem zaprezentowanych uregulowań. Dziękuję uprzejmie za uwagę. (Oklaski)



Poseł Krystyna Ozga - Wystąpienie z dnia 08 października 2014 roku.


49 wyświetleń

Zobacz także: