Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Jerzy Sądel:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie. Moje oświadczenie poselskie rozpocząłem dziś sentencją Stanisława Jachowicza, by podkreślić, jak wielką wartość stanowi zachowanie pamięci o zasłużonych Polakach, bohaterach wyrosłych z naszych małych ojczyzn. Dziś pragnę przybliżyć Wysokiej Izbie postać Mikołaja z Wilkowiecka, polskiego zakonnika, poety i dramaturga.

    Feliks Wilkowiecki urodził się około 1522-1524 r. we wsi Wilkowiecko, która dziś położona jest w gminie Opatów, w powiecie kłobuckim, w województwie śląskim. W zakonie przyjął imię Mikołaja z Wilkowiecka.

    Był wybitną postacią czasów, w których żył. Wykształcony, znający języki obce, posiadający talent pisarski cechujący się lekkością pióra. Jednym słowem - człowiek renesansu. Mikołaj z Wilkowiecka pełnił urząd kaznodziei w kościele paulińskim na Skałce w Krakowie oraz na Jasnej Górze. Był profesorem klasztoru częstochowskiego. O wielkości i znaczeniu Mikołaja w zakonie świadczą zajmowane stanowiska: przeora paulinów na Jasnej Górze oraz piastowanie najwyższej w zakonie polskich paulinów funkcji prowincjała.

    Mikołaj z Wilkowiecka odegrał znaczącą rolę nie tylko jako zakonnik, lecz także jako uczony pisarz religijny. Jest autorem szeregu kazań i pism hagiograficznych. Dokonał przekładu ˝Żywotu św. Stanisława˝ i ˝Historii o św. Annie˝. W literaturze polskiej zasłynął przede wszystkim jako przypuszczalny autor, a co nie ulega wątpliwości - twórca, pierwszego egzemplarza reżyserskiego dramatu misteryjnego pt. ˝Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim˝. ˝Dialog częstochowski˝, bo tak brzmi potoczna nazwa misterium, to dzieło nowatorskie pod względem zarówno teatrologicznym, jak i literackim. Popularność misterium, które było najczęściej graną sztuką aż do końca XIX w., tkwi w sposobie, w jaki ów tekst przemawiał do ówczesnej wyobraźni ludowych widzów, ucząc ich współprzeżywania wydarzeń i wnikania w tajemnice Wielkiego Tygodnia i Wielkiejnocy. W XIX w. Mikołaj z Wilkowiecka był uważany za pierwszego reżysera teatralnego oraz instruktora i propagatora teatrów ludowych.

    14 września 2014 r., złączeni miłością do ojczystego języka oraz wspólną ideą uczczenia poety w 490. rocznicę jego urodzin, mieszkańcy Wilkowiecka z inicjatywy stowarzyszeń: Stowarzyszenia Przyjaciół Wilkowiecka oraz Stowarzyszenia Wilkowiecko - Mała Ojczyzna, odsłonili pomnik Mikołaja z Wilkowiecka. Dzięki przychylności proboszczów: księdza Wiesława Bogusława Sochańskiego, księdza Adama Macieja Martyny, pomnik pierwszego dramaturga renesansu znalazł godne miejsce przed kościołem parafialnym pw. św. Mikołaja w Wilkowiecku.

    Wysoka Izbo! Jako poseł ziemi kłobuckiej pragnę serdecznie podziękować mieszkańcom Wilkowiecka za podjęcie inicjatywy i wytrwałość, dzięki której po 10 latach starań udało się uczcić pamięć zwiastuna polskich wieszczów. Jestem dumny z tego, że mogłem wesprzeć tak wspaniałą inicjatywę i objąć nad nią patronat honorowy. Myślę, że działanie małej wspólnoty lokalnej, jaką jest społeczność Wilkowiecka, jest godnym naśladowania przykładem współczesnego patriotyzmu. Dziękuję bardzo.



Poseł Jerzy Sądel - Oświadczenie z dnia 25 września 2014 roku.


44 wyświetleń

Zobacz także: