Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

20 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2734).


Poseł Wiesław Janczyk:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Panie Marszałku! Mam zaszczyt w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość przedstawić stanowisko dotyczące projektu zmiany ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw zawartego w druku sejmowym nr 2734.

    Projektowana ustawa określa zasady dokonywania tzw. krótkiej sprzedaży rozumianej jako strategia inwestycyjna polegająca na sprzedaży papierów wartościowych niebędących własnością sprzedającego, w tym również zawiera regulacje i postanowienia dotyczące instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym.

    Celem projektu jest dostosowanie przepisów krajowych dotyczących krótkiej sprzedaży do rozwiązań przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 236 z 14 marca 2012 r. w sprawie krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego - Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 86 z 24 marca 2012 r., zwanym rozporządzeniem 236/2012. Projekt zakłada również zakończenie procesu wdrażania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 648/2012 z 4 lipca 2012 r. w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym.

    W naszym systemie prawnym podstawowe regulacje dotyczące dokonywania krótkiej sprzedaży zawarte są obecnie w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi z 2005 r., kolejne zapisane są w ustawie o funduszach inwestycyjnych z 2004 r. Uzupełnienie tych regulacji mamy w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Rozporządzenie nr 236 określa zasady zawierania transakcji podejmowanych w celu przenoszenia ryzyka kredytowego związanego z długiem państwowym, i stąd wywołuje potrzebę nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym z 2005 r. i ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym z 2006 r. regulujących funkcjonowanie Komisji Nadzoru Finansowego. Rozporządzenie nr 648 do tej pory tylko częściowo zostało wdrożone przepisami ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z października 2012 r.

    Przepisy mają na celu wprowadzenie nowej, pełniejszej definicji obliczania pozycji krótkich netto, pokrytych swapów ryzyka kredytowego z tytułu długu państwowego, progów powodujących obowiązek zgłoszenia, progów płynności w odniesieniu do zawieszenia ograniczeń, znaczących spadków wartości instrumentów finansowych i wystąpienia niekorzystnych zdarzeń. Określają one też zasady naliczania kar finansowych decyzją Komisji Nadzoru Finansowego. Zmiany np. uprawniają KNF do żądania od podmiotów świadczących usługi telekomunikacyjne informacji o nadzorowanych podmiotach także na etapie postępowania wyjaśniającego prowadzonego w celu ustalenia, czy istnieją podstawy do wszczęcia postępowania w sprawie nałożenia sankcji. Do tej pory takiego uprawnienia nie było.

    Przepisy muszą być spójne i jasne, zapewniać poczucie bezpieczeństwa stronom transakcji i zaufanie uczestników rynku do jego instytucji. Ten rynek cały czas dynamicznie ewaluuje, potrzebuje adekwatnych do oczekiwań i praktycznych doświadczeń regulacji, stąd wydaje się zasadna propozycja nadania nowych ram i definicji prawnych, które określą obowiązki i prawa stron transakcji i uprawnienia organów nadzoru.

    W imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość wnoszę o skierowanie projektu do dalszych prac w komisji finansów, mając na względzie przekonanie, że wszystkim tym zmianom przyświeca nadrzędny cel wzmocnienia nadzoru nad rynkiem, zwiększenia jego integralności oraz przejrzystości i pewności rozliczeń. Dziękuję bardzo.



Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 25 września 2014 roku.


43 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie dominacji zagranicznego kapitału w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy