Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Zagranicznych o poselskim projekcie uchwały w sprawie ludobójstwa dokonywanego na chrześcijanach, jazydach, Kurdach oraz innych mniejszościach religijnych i etnicznych przez organizację terrorystyczną tzw. Islamskie Państwo (ISIS) na obszarze północnego Iraku i Syrii (druki nr 2696 i 2721).


Poseł Robert Biedroń:

    Pani Marszałkini! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch mam przyjemność przedstawić nasze stanowisko w sprawie sprawozdania komisji o poselskim projekcie uchwały w sprawie ludobójstwa dokonywanego na chrześcijanach, jazydach, Kurdach oraz innych mniejszościach religijnych i etnicznych przez organizację terrorystyczną tzw. Islamskie Państwo (ISIS) na obszarze północnego Iraku i Syrii.

    Od razu pragnę zaznaczyć, że ze zdziwieniem przyjmujemy tę uchwałę. Otóż przypominam, to dzisiaj już było mówione, że ponad rok temu rozmawialiśmy tutaj w tym miejscu na temat innej uchwały dotyczącej wyrażenia solidarności z prześladowanymi wspólnotami chrześcijańskimi w Egipcie i Syrii. Podczas tej debaty wyrażaliśmy nasze zaniepokojenie, że ta uchwała będzie tylko i wyłącznie czczą deklaracją, bardzo patetyczną, nadużywającą poważnych określeń, wzywającą do bojkotu ekonomicznego państw tego regionu i efektów przyjęcia tej uchwały nie będzie żadnych. Okazuje się, że mieliśmy rację, że ten konflikt, który jest konfliktem m.in. religijnym, nie dotyczy tylko i wyłącznie prześladowań chrześcijan. Dotyczy on konfliktów religijnych, etnicznych, ale nie można w przyjmowanych uchwałach dzielić ludności na lepszą i gorszą, wyznającą lepsze religie i gorsze religie, a ten błąd niestety popełniliśmy 11 października 2013 r. i przy pomocy projektu uchwały, który złożył bliski mi, jeśli chodzi o wyznawane wartości, klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej, popełnimy ponownie. Ja przygotowując się do tego wystąpienia, przejrzałem szereg raportów Amnesty Intarnational, UNHCR, Human Rights Watch, Open Doors, starając się zrozumieć, dlaczego w tej uchwale wymieniamy te a nie inne grupy etniczne, narodowościowe czy religijne i okazuje się, że w żadnym z tych raportów nie ma takich kategorii. Te raporty mówią o prześladowaniu niesunnickich muzułmanów i nie-Arabów, np. w raporcie Amnesty Intarnational nie popełnia się tego błędu, który może tylko i wyłącznie zaostrzyć ten konflikt, bo budujemy tutaj piramidę tych, których chronimy, i tych, których nie chronimy, a naszym obowiązkiem jest chronienie wszystkich prześladowanych grup, wszystkich bez wyjątku, nie tylko chrześcijan. Ze zdziwieniem to przyjmuję, jeżeli chcieliście już państwo w tej uchwale wyszczególnić te grupy, to przecież dobrze państwo wiecie, a Sojusz Lewicy Demokratycznej tym bardziej, że przecież tam są także prześladowane osoby bezwyznaniowe, które nie wyznają żadnej religii, o tym nie ma ani słowa. Kobiety i dzieci są prześladowane w sposób szczególny. Wspomniał o tym pan profesor Iwiński w uzasadnieniu, ale w samej uchwale tego nie ma. Wszystkie raporty międzynarodowe podkreślają, że grupami szczególnie narażonymi przez funkcjonowanie tzw. Państwa Islamskiego są dzieci i kobiety, które są systematycznie gwałcone, poniżane, wykorzystywane, prześladowane. O tym w tej uchwale nie ma ani słowa, więc jest to uchwała odrealniona, daleka od rzeczywistości, która ma miejsce w tamtym regionie. Dobrze by było, żebyśmy na przyszłość nie przyjmowali takich uchwał, szczególnie że znów podejmujemy jakieś zobowiązanie.

    Chciałbym tutaj zapytać pana ministra o przyjętą rok temu uchwałę Sejmu, która wzywała do bojkotu ekonomicznego krajów objętych prześladowaniami wspólnot chrześcijańskich w Egipcie i Syrii, jakie sankcje ekonomiczne zostały nałożone na te kraje, bo Sejm, parlament apelował o nałożenie tych sankcji przez nasz rząd.

    Chciałbym zapytać: Jak funkcjonują tego typu uchwały? Czy one naprawdę są realizowane? Czy to są uchwały, które mają dzielić, a nie łączyć? Przecież dobrze wiemy, że realnym problemem w tamtym regionie (Dzwonek) - chodzi o uniknięcie prześladowań grup religijnych czy etnicznych - jest bieda, wykluczenie. To są problemy. Głód, ubóstwo. Powinniśmy przede wszystkim przyjmować takie uchwały, które będą wzywały rząd Rzeczypospolitej Polskiej także do wspierania humanitarnego tych krajów. W tej uchwale niestety tego nie odnajduję.

    W związku z tym Klub Poselski Twój Ruch wstrzyma się od głosu w głosowaniu nad tą uchwałą. Dziękuję bardzo.

    (Poseł Krzysztof Szczerski: Niech zabijają chrześcijan.)



Poseł Robert Biedroń - Wystąpienie z dnia 24 września 2014 roku.


74 wyświetleń

Zobacz także: