Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Jan Rzymełka:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Moje dzisiejsze oświadczenie będzie dotyczyło barw, które ostatnio często widujemy, barwy żółtej i barwy niebieskiej, które pojawiły się ostatnio na kilku budynkach w Moskwie, często widzimy je jako barwy narodowe Ukrainy. Zadano mi wiele pytań w tej sprawie, pytano, dlaczego województwo śląskie, które ma identyczne barwy, przejęło barwy ukraińskie. Musiałem sporo tłumaczyć. Dlatego chciałbym wyjaśnić genezę tych dwóch barw heraldycznych i wskazać winowajcę, to znaczy odpowiedzialnego za te kolory, te barwy.

    Kolor żółty lub złoty jest na górze, błękitny, niebieski - na dole. One różnie się nazywały, była to praktycznie tynktura, czyli barwa, w heraldyce europejskiej. Od XII wieku były to podstawowe barwy, dwa metale, do tego były futra z gronostajów i popielic. Władcy europejscy dostosowywali swoje znaki identyfikacyjne po to, aby w walce byli widoczni co najmniej z 200 m.

    Kolor złoty, or albo żółty oznacza wiarę, stałość, mądrość, chwałę, natomiast kolor niebieski, azur, zwany też modrym po Śląsku, to jest czystość, lojalność i wierność.

    Chciałbym oświadczyć, że to nie Górny Śląsk czy województwo katowickie, potem województwo śląskie, przejęły barwy od Ukrainy, ale mamy wspólnego przodka, który wprowadził te barwy. Jest nim Władysław Opolczyk, książę piastowski, Piast górnośląski, który swoje barwy rodowe, złoto i błękit, wprowadził ok. roku 1372 na terenie Rusi Kijowskiej, w Księstwie Halicko-Wołyńskim. Proszę popatrzeć, herb Lwowa, żółty lew na ciemnoniebieskim tle, i herb Opola, miasta, w którym funkcjonował Władysław Opolczyk, są bardzo podobne. Warto przypomnieć, że flagi narodowe są pochodnymi dawnych herbów szlacheckich władcy. Władysław Opolczyk - to ten sam, który ufundował na Jasnej Górze słynny obraz, ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej - przez wiele lat był współpracownikiem Ludwika Węgierskiego, u którego boku zrobił karierę. Ludwik Węgierski zaś wywodził się z rodu Andegawenów i błękit i złoto stale były w jego herbie.

    W związku z tym możemy powiedzieć bez naruszania prawdy historycznej, że narodowe barwy Ukrainy, które widzimy codziennie w telewizji, na wozach pancernych, na czołgach, zostały wprowadzone dzięki Władysławowi Opolczykowi, dzięki rodowym barwom Piasta górnośląskiego pochodzącego z Opola. Domysły, iż Górnoślązacy przejęli barwy ukraińskie, są niewłaściwe.

    Chcę przypomnieć, że mamy barwy górnośląskie i dolnośląskie. Dolnośląskie są inne, ciemne, zawierają kolor czarny, natomiast bardzo widoczne barwy żółta, złota, i błękitna to barwy wywodzące się od Władysława Opolczyka. Hasło, które rzucały różne gazety, o przemalowywaniu pewnych obiektów zgodnie ze znaną piosenką na żółto i na niebiesko ma źródło w heraldyce Piasta górnośląskiego z Opola księcia Władysława Opolczyka. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 28 sierpnia 2014 roku.


397 wyświetleń




Zobacz także:




Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 19 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 22 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 11 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy