Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Jan Rzymełka:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Moje oświadczenie poselskie wygłaszane dzisiaj, 11 września, związane jest z okrągłą rocznicą 150 lat miasta Katowic. Otóż małe osiedle, małe osady hutnicze, Kuźnica Bogucka, o której tak pięknie pisał Walenty Roździeński w 1612 r. - ˝Officyna ferraria˝ - później górnicze osady leżące na złożach - to były złoża rud żelaza, cynku i ołowiu, a głębiej były złoża węgla - spowodowały, że z malutkiej, prowincjonalnej osady Katowice w ciągu 100 lat wieś Katowice stała się stolicą najbogatszej dzielnicy Polski.

    Pierwsza kopalnia powstała w rejonie Murcek już w 1740 r. i nazywała się Emanuelssegen, czyli Błogosławiona Emanuela. Potem co roku powstawało wiele nowych zakładów pracy. Na początku XX w. w Katowicach istniało ponad 300 dużych zakładów przemysłowych, m.in. hut, kopalni, ale też kilkanaście banków, wiele konsulatów i ambasad.

    Dzisiaj Katowice słyną z nowoczesności, muzyki, medycyny, technologii informatycznej. Chciałbym przypomnieć, że najstarsza osada katowicka to dzielnica Dąb należąca do Księstwa Bytomskiego. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z 1299 r. Ta nazwa nie zadecydowała o nazwie Katowic. Niestety etymologia Katowic nie jest dokładnie znana. Można przypuszczać, że z jednej strony mogą to być kąty, czyli dawna zagroda zagrodników, czyli kąty chłopskie, a z drugiej strony nazwa ta może pochodzić od nazwiska pierwszego mieszkańca, Kata, czy też od kotów. Nie ma w tej chwili jasnej, jednoznacznej teorii.

    Szanowni Państwo! Jestem bardzo dumny z tego, że urodziłem się w Katowicach i tam kończyłem szkoły. Dzisiaj Katowice są dopiero 10. miastem pod względem ludności, kiedyś zajmowały znacznie wyższe miejsce, ale małe jest piękne. Nie ma tam starego miasta, rynku, ale jest zlepek dzielnic związanych z zakładami przemysłowymi. Architektura jest wspaniała - eklektyzm, neobarok, oczywiście najsłynniejsza jest katowicka secesja, dzięki której pod koniec XIX w. Katowice nazywano małym Paryżem. Chciałbym państwu powiedzieć, że mój pradziadek pisał w sztambuchu ok. 1830 r., czyli jak jeszcze Katowice były wsią, że zimy były srogie i wilcy zaglądali do zagrody. To znaczy, że na terenie Katowic były gęste lasy. Dzisiaj Katowice mają lesistość wynoszącą 42%, czyli jest to jedno z najbardziej zalesionych miast w Polsce. Oczywiście rzadko kto to dostrzega, ale dzielnice Murski, Kostuchna to lasy.

    Katowice miały też smutne dni. Lata 1953-1956 to trzy lata, kiedy nazywały się Stalinogrodem.

    Oszałamiający rozwój z małej wsi do metropolii był wzorem dla wielu miast niemieckich i amerykańskich. To właśnie na Śląsku, w Katowicach są unikatowe osiedla Nikiszowiec, Giszowiec. Dzisiaj znajduje się tam najnowocześniejszy, najdynamiczniej rozwijający się port lotniczy - nie w samych Katowicach, ale niedaleko - są tam najpiękniejsze budowle na skrzyżowaniu osi biznesu i osi kultury, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Muzeum Śląskie, europejskie centrum kultury, wspaniała Biblioteka Śląska. Czyli Katowice to również kultura, szczególnie muzyka. Poza NOSPR-em, filharmonią, Ars Cameralis jest tam bardzo wiele chórów i orkiestr oraz stara szkoła kompozytorów.

    Szanowni państwo, współistnienie wielu kultur, narodów, religii, tolerancja i kult pracy charakteryzują Katowice. Warto tam pojechać, bo dzisiaj są tam i wyższe szkoły, i piękne szkoły średnie z wspaniałymi tradycjami, np. Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe, które ukończyłem. (Dzwonek) Chcę powiedzieć, że dzisiaj Katowice są jednym z najpiękniejszych miast Polski, do którego ludzie przyjeżdżają, aby się osiedlić. Zapraszam pana marszałka, kolegów posłów i koleżanki posłanki, aby w najbliższych dniach odwiedzili Katowice. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 11 września 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 98


233 wyświetleń




Zobacz także:





Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 19 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 22 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy