Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Jan Rzymełka:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Moje wystąpienie dotyczyć będzie uroczystości 25-lecia, która odbyła się kilka dni temu, powiem takim współczesnym językiem: uroczystości 25-lecia podpisania przez Lecha Wałęsę, Romana Malinowskiego i Jerzego Jóźwiaka porozumienia o zawarciu koalicji ˝Solidarności˝, ZSL i SD, które w konsekwencji doprowadziło do powołania rządu Mazowieckiego. Dzisiaj, z perspektywy czasu, uważamy, że był to jeden z najtrudniejszych i najważniejszych elementów, poza wyborami 4 czerwca i wystąpieniem Mazowieckiego z tego miejsca 12 września 1989 r.

    Warto pamiętać, że był to czas ogromnej inflacji, pustych półek w sklepach, obecności wojsk radzieckich i dominacji jeszcze partii starego systemu. W rzucone hasło: wasz prezydent, nasz premier, nie wszyscy uwierzyli, nawet z obozu OKP. Byłem posłem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego i wielu z nas bało się przyjęcia tej odpowiedzialności. Hasło Balcerowicz i plan Balcerowicza jeszcze nie było znane. Konstytucyjny zapis był bardzo wyraźny, sojusz PZPR, SD i ZSL. To był pewnego rodzaju pucz i dokonał tego Wałęsa, zmuszając do tego klub OKP. Wałęsa z doradcami przekonał wiele osób, że trzeba zrobić coś, co jest niekonstytucyjne. Nie wiem, czy państwo pamiętacie te słynne zdjęcie wykonane w Łazienkach, na którym Wałęsa trzyma za ręce panów Malinowskiego i Jóźwiaka. Dało to impuls do powołania pierwszego niekomunistycznego rządu na wschód od Łaby po 1945 r. Od tego właściwie zaczęło się przejęcie odpowiedzialności za gospodarkę.

    Mówię to, bo wiedza na ten temat wśród posłów VII kadencji i wśród młodzieży, nauczycieli historii jest niewielka, jest to pomijane. Dlatego też prezydent Komorowski z Fundacją Instytutu Lecha Wałęsy kilka dni temu zrobił spotkanie posłów, pana Malinowskiego, pana Wałęsy i pana Jóźwiaka. Co było bardzo ciekawe, Lech Wałęsa, mówiąc o tych wydarzeniach, przypomniał sobie, że trzeba podziękować panu Jóźwiakowi i panu Malinowskiemu, bo wtedy praktycznie już nie miał czasu, myślał, że będzie wybrany po raz drugi, na kolejną kadencję, jednak to mu się nie udało, więc zrobił to teraz, w Pałacu Namiestnikowskim, kilka dni temu.

    Byłem w środku tych wydarzeń i my do końca, jako młodzi posłowie OKP, nie byliśmy świadomi tego wielkiego wydarzenia, które dzisiaj nazywamy złamaniem czegoś, co trwało od 1945 r. Nazywamy to też poczęciem rządu, który powstał kilka dni później, czy powstaniem koalicji wielkiego przełomu. To rzeczywiście był wielki przełom. Większość osób bała się. Chcę powiedzieć, że trwały konsultacje na różnych szczeblach, jednak generał Jaruzelski, będący wtedy prezydentem, dał ciche pozwolenie na stworzenie takiej koalicji, gdyż generał Kiszczak nie był w stanie stworzyć rządu, a każdy dzień się liczył, inflacja i braki, puste półki, tak mocno, że tak powiem, doskwierały obywatelom, że nastąpiła zgoda.

    Powinniśmy się cieszyć, że ostatnie 25 lat, szczególnie teraz, gdy widzimy, co się dzieje na Ukrainie, to był okres spokoju w Polsce, gdzie można było coś zbudować. Nam naprawdę bracia Słowianie z innych krajów postsocjalistycznych bardzo zazdroszczą. Chciałem podziękować zarówno Lechowi Wałęsie, jak i prezydentowi Komorowskiemu za to, że wytypował ten dzień powstania wielkiej koalicji jako ten milestone, jako kamień milowy polskiej demokracji. My o tym dniu zapominamy, a warto by ten dzień uczcić, przynajmniej o nim pamiętać, wspomnieć o nim w szkołach.

    Na zakończenie chciałbym powiedzieć, że na tej uroczystości pan Jóźwiak, który przezornie po podpisaniu tego dokumentu, który ta trójka zaniosła prezydentowi generałowi Jaruzelskiemu, zrobił kopię tego dokumentu, czyli drugi oryginał, bo myślał, że to zostanie zniszczone. Przyniósł to teraz do pałacu prezydenta i wręczył w oprawce oryginał porozumienia wielkiej koalicji, przekazał to prezydentowi Komorowskiemu i do Archiwum Narodowego jako dokument mądrości narodu polskiego. (Dzwonek) Dziękuję bardzo.



Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 27 sierpnia 2014 roku.


182 wyświetleń




Zobacz także:




Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 19 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 22 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 11 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy