Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

39 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (druk nr 2620).


Poseł Krystyna Ozga:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec procedowanego projektu ustawy.

    Obecna regulacja dotycząca problematyki związanej z aktami stanu cywilnego należy do jednych ze starszych regulacji prawnych, o czym tu już była mowa. Ma ona kluczowe znaczenie dla życia i bytu każdego człowieka, zważywszy na fakt, iż każdy, nawet najdrobniejszy błąd przy sporządzaniu każdego aktu stanu cywilnego może skutkować niejednokrotnie wieloma komplikacjami, a prostowanie, i to na drodze postępowania sądowego, jest długotrwałe. Stąd ze szczególną ostrożnością, ale i wrażliwością winniśmy w tej Izbie starać się przeanalizować każdy etap tego projektu.

    Regulacja, nad którą procedujemy, ma podnieść jakość rejestracji stanu cywilnego oraz poprawić sprawność procesów administracyjnych, gdzie państwo jest rejestratorem zdarzeń. Temu też celowi służyć ma proponowana forma elektroniczna.

    Projekt zakłada, iż z dniem 1 stycznia 2015 r. wszystkie zdarzenia z zakresu stanu cywilnego będą ewidencjonowane wyłącznie w systemie teleinformatycznym. Ma to spowodować odejście od papierowych aktów stanu cywilnego oraz umożliwić uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego w dowolnym urzędzie stanu cywilnego na terenie całego kraju.

    To dobre rozwiązania, ułatwiające i usprawniające życie obywatelom i powodujące zasilanie rejestru PESEL danymi z zakresu rejestracji stanu cywilnego, a w konsekwencji zapewniające referencyjność tego rejestru oraz prawidłową identyfikację obywatela na jego podstawie.

    Proponuje się zastąpienie postępowań sądowych procedurą administracyjną w sprawach sprostowania aktu stanu cywilnego.

    Co do zasady utrzymane zostaną trzy podstawowe kategorie aktów: urodzenia, małżeństwa i zgonu.

    Proponuje się modyfikację okręgów rejestracji stanu cywilnego przy założeniu, że podobnie jak dotychczas struktura urzędu stanu cywilnego nie będzie zmieniona.

    Utrzymana zostanie zasada, że kierownikiem urzędu stanu cywilnego będzie wójt, burmistrz, prezydent miasta.

    Aktualizacji rejestru PESEL dokonywać będzie wyłącznie kierownik urzędu stanu cywilnego bez możliwości udzielania uprawnień innemu pracownikowi.

    Jednoznacznie projekt odnosi się do uprawnień konsulów z zakresu akt stanu cywilnego. Tutaj zostaje zachowana i utrzymana w mocy zasada wynikająca z ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej.

    O ile co do zasady należy zgodzić się z kierunkiem zawartym w przedłożeniu rządowym i zaaprobować go, o tyle Polskie Stronnictwo Ludowe ma wątpliwości co do proponowanego utworzenia nowego tzw. rejestru uznań dziecka. To novum tworzyłoby nową kategorię obywateli i dzieci: te ze związku małżeńskiego i te uznane. Mogłoby to doprowadzić do utworzenia w przyszłości rejestru dzieci adoptowanych lub niepełnosprawnych. Uważam, że proponowane rozwiązanie nie jest racjonalne. Już dzisiaj uznanie dziecka przez biologicznego ojca odnotowuje się w akcie zupełnym urodzenia, co w zupełności wystarcza. Myślę - tak myśli też mój klub - że ludzi nie wolno katalogować ani stygmatyzować.

    Z uwagi na określony czas jako przedstawiciel klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego wnoszę o skierowanie projektu do właściwej komisji. Dziękuję za uwagę.



Poseł Krystyna Ozga - Wystąpienie z dnia 24 lipca 2014 roku.


48 wyświetleń

Zobacz także: